Open USA Consulates for J1 Visa / ABD Konsoloslukları J1 Vizesi için Açılsın

Open USA Consulates for J1 Visa / ABD Konsoloslukları J1 Vizesi için Açılsın

Başlama tarihi:
5 Mart 2021
Muhatap:
U.S. Embassy and Consulates in Turkey
İmzalar: 4.811Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Ahmet Aydin

Every year, thousands of Turkish university students have the chance to spend their summer holidays in America via the Summer Work and Travel program. Students participating in the program have the opportunity to experience cultural exchange by interacting with university students from both Americans and other countries. Compared with other countries, Turkey is one of the top countries that actively participate in the program. At least that was the case until the summer of 2020 ...

We are all affected by the Covid-19 epidemic as much as the rest of the world. Due to necessary precautions related to COVID-19 pandemic, the Department of State has temporarily suspended routine visa services at all U.S. Embassies and Consulates as of March 20, 2020.

Many of us had to postpone our work and travel experience that we’d dreamed of for a long time from 2020 to 2021.

It has been almost a year since the consulate was closed, during this period the whole world became more aware of the pandemic. Countries started to come back to life with various normalization plans.

And we received our jobs for summer of 2021 Work and Travel program, our sponsors are extremely positive about our arrival, our DS forms have arrived, our accommodation is ready, the flights are open. The only obstacle for us to achieve our dream is that the consulate is closed, that is, we cannot obtain a visa.

We are aware of the health concerns in these difficult days. With the increase in vaccination rate and increased awareness about the pandemic, we want to return to life again. As Turkey’s university students, we want to be the first ones to travel, see, experience again. Please do not take this dream away.

Like many government agencies in Turkey now do, we believe you can bring us closer to our dream by opening visa appointments with precautions such as;

- HES code scanning,

- Fast Covid test at the entrance of the consulate or submitting negative Covid test results received within 48 hours,

- Fingerprint platform placed in the consulate garden,

- Video interviews,

- Waive the interview for our friends who have previously received J1 visa

As Turkish university students, we have hope due to the improvements in the Covid19 situation. We also would like the opportunity to experience the cultural exchange just like hundreds of thousands of Turkish students who participated in the Summer Work and Travel program before 2020. Many of our friends who could not go in the summer of 2020 will graduate this year, and summer 2021 is the last chance for thousands of students. We do not want to be disappointed again this year like we did in the summer of 2020.

We all love America and want to be there this summer. If the program does not take place this summer, the image of both the program and the United States will be damaged.

As a bridge between the two nations, we expect you to encourage us, young people, to travel more, explore more, and come together more.

We've done our part, now it's your turn.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Her yıl binlerce Türk üniversite öğrencisi Summer Work and Travel programı kapsamında yaz tatillerini Amerika’da geçirme şansı buluyorlar. Programa katılan öğrenciler hem Amerikalı hem de diğer ülkelerden programa katılan üniversite öğrencileri ile etkileşime girerek kültürel değişimi deneyimleme fırsatı buluyorlar. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye, programa en aktif katılım sağlayan ülkelerden biri. En azından 2020 yazına kadar böyleydi…

Tüm dünyanın başa çıkmak zorunda kaldığı Covid-19 salgınından biz de etkilendik. COVID-19 salgını ile ilgili alınan önlemler kapsamında, Amerika Dışişleri Bakanlığı 20 Mart 2020 itibariyle tüm ABD Büyükelçilikleri ve Konsolosluklarındaki rutin vize hizmetlerini geçici olarak askıya aldı. Birçoğumuz uzun zamandır hayalini kurduğumuz work and travel deneyimini 2020’den 2021’e ertelemek zorunda kaldık.

Konsolosluklar kapanalı neredeyse 1 yıl oldu, bu süreçte tüm dünya pandemi konusunda bilinçlendi. Ülkeler çeşitli normalleşme planları ile hayata dönmeye başladı.

Bizler de Summer Work and Travel programı kapsamında 2021 yazı için işimizi aldık, sponsorlarımız gelişimizle ilgili son derece pozitif, DS formlarımız geldi, konaklamamız hazır, uçuşlar açık. Hayalimizi gerçekleştirmemizin önümüzdeki tek engel konsolosluğun kapalı olması, yani vize alamıyor oluşumuz.

Geçirdiğimiz bu zor günlerde sağlık kaygısının olduğunun farkındayız. Aşılanma hızının artışı ve pandemi konusundaki farkındalığın artması ile birlikte biz de artık yeniden hayata dönmek istiyoruz. Türkiye’nin üniversiteli gençliği olarak gezmeye, görmeye, deneyimlemeye ilk gidenler biz olmak istiyoruz. Lütfen bu hayalimizi elimizden almayın.

Şu an pek çok devlet dairesinin yaptığı gibi;

- HES kodu taraması,

- Konsolosluk girişinde hızlı covid testi yapılması ya da 48 saat içinde alınmış negatif test sonucu ibrazı,

- Konsolosluk bahçesine konulacak parmak izi platformu,

- Dijital mülakat imkanı,

- Daha önce J1 vizesi almış arkadaşlarımıza mülakat muafiyeti sağlama

Vb önlemlerle yakın zamanda vize görüşmelerini açarak bizi bu hayalimize yaklaştıracağınıza inanıyoruz.

Türk üniversite gençliği olarak biz Covid19 sürecindeki iyileşmeler nedeniyle umut doluyuz. 2020 öncesi Summer Work and Travel programına katılmış yüz binlerce Türk öğrencinin yaşadığı kültürel değişimi biz de deneyimlemek istiyoruz. 2020 yazında gidemeyen pek çok arkadaşımız bu sene de gidemezse mezun olacaklar, bu yıl son şansı olan binlerce öğrenci var. Biz 2020 yazında yaşadığımız hayal kırıklığını tekrar yaşamak istemiyoruz.

Hepimiz Amerika’yı seviyoruz ve bu yaz orada olmak istiyoruz. Eğer bu yaz da program gerçekleşmeyecekse hem programın hem de Amerika’nın imajı zedelenecek.

İki ulus arasında köprü görevi gören biz gençleri daha çok seyahat etmeye, daha çok keşfetmeye ve daha çok bir araya gelmeye teşvik etmenizi bekliyoruz.

Biz üstümüze düşeni yaptık, şimdi sıra sizde.

Hemen destekle
İmzalar: 4.811Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle