Sevan Nişanyan affedilsin, Türkiye'ye ölünce değil, yaşarken dönebilsin.

Sevan Nişanyan affedilsin, Türkiye'ye ölünce değil, yaşarken dönebilsin.

535 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı (Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı) ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: ARDA KARAPINAR

Yunanistan’da 8 gün gözaltında tutulduktan sonra 15 gün içinde ülkeyi terk etme şartıyla serbest bırakılan Sevan Nişanyan, serbest kaldıktan sonra yaptığı ilk açıklamada ''Benim yerim Şirince. Orası benim evim. Oraya gitmek istiyorum. Ama ne zaman, nasıl olur bilemiyorum. Bunun bir çaresi bulunabilir mi bilemiyorum. Ben imar suçlarından hapse girdim. 2017’de imar affı çıktı ve bizim binalar da imar affı kapsamına girdi. Bunlar kaldırılırsa eğer geriye firar meselem kalıyor. Onun da cezası 6 ay hapistir. Yatarım çıkarım. Bakalım nasıl olacak o''  diyor.

Biz, Sevan Nişanyan'ın affedilmesini talep edenler de diyoruz ki; Türkiye Cumhuriyeti gibi büyük bir devlet için bu sorunu çözmek çok kolaydır.

Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti anayasasına göre Cumhurbaşkanının af yetkisi var. Sorun bu kapsamda çözülebilir ve ''benim yerim Türkiye/Şirince" diyen Sevan Nişanyan yurduna ve Şirince'sine ölünce değil, yaşarken dönebilir.

Bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, bu konuda çözümü Yunanistan ya da Ermenistan Devletinden umacak değiliz.

Sevan Nişanyan benim yurdum, evim Türkiye diyor. Kendisinin geçmişte hoşa gitmeyen/yanlış/kaba ifadeleri olmuş da olabilir. Fakat burada insani bir talep ve vicdani bir durum söz konusu ve geçmiş bu konunun dışında değerlendirilebilir.

Bu bağlamda ''benim evim Şirince, oraya dönmek istiyorum" diyen Sevan Nişanyan'ın affını ve çok sevdiği Şirince'sine öldükten sonra değil, yaşarken dönebilmesinin yolunun açılması talebiyle imzanızı rica ediyoruz.

Saygılarımızla

535 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.