Toplu taşımaya maske zorunluluğu geri getirilsin.

Toplu taşımaya maske zorunluluğu geri getirilsin.

Başlama tarihi:
5 Temmuz 2022
İmzalar: 2.246Sonraki Hedef: 2.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Can Saka

Hepimizin bitti sandığı koronavirüs geri geldi ve hızla yayılmaya devam ediyor. Diğer ülke yönetimleri önlem almaya başlamışken, T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan henüz bir açıklama gelmedi. Toplu taşımaya acilen maske zorunluluğunun geri getirilmesini talep ediyorum. 

İstanbul’da yaşıyorum ve geçtiğimiz hafta toplu taşımada birinden virüs kaptım. 31 yaşında sağlıklı bir bireyim, 1 haftadır evde yatıyorum. “Virüs artık grip gibi” deyip geçmeyin. Kampanyanın yayılmasına ve Sağlık Bakanlığı’nın acilen önlem alınmasına lütfen destek olun. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geçen hafta yaptığı açıklamada, bu yaz Avrupa'da Covid-19'un "yüksek seviyeleri" beklediklerini söyledi ve geçen ay vakaların üç katına çıkmasıyla beraber ülkeleri yeni varyantın yayılımını kontrol etmeye davet etti.

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge’un AFP'ye verdiği demeçte, "Avrupa bölgesindeki ülkeler daha önce uygulanan önlemleri kaldırdığı için virüs yaz boyunca yüksek seviyelerde bulaşacak. Virüs hâlâ yayılıyor, değişmeye devam ediyor ve hâlâ can alıyor" dedi. Habere buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de durum nasıl? 

Sağlık Bakanlığı’nın sayfasından haftalık koronavirüs vaka sayısının ikiye katlanarak arttığını görüyoruz. Bu sayı yalnızca PCR yapan insanların sayısı. Yapmayanları, kendilerini grip sanıp toplu taşımaya binmeye devam edip virüsü yayan insanları düşününce bu sayının bakanlığın sayfasında verilen sayıdan ne kadar fazla olduğunu ve yaz boyunca artacağını tahmin etmek zor değil.

Hemen destekle
İmzalar: 2.246Sonraki Hedef: 2.500
Hemen destekle