Maden Mühendislerine Ekonomik Adalet istiyoruz!

Maden Mühendislerine Ekonomik Adalet istiyoruz!

54 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.
Başlama tarihi:
Muhatap:
TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Madenci Madenci

Merhaba,

Günümüzde diş macunundan cama, aracımızın tüm parçalarından , kullandığımız deterjana, kışın kullandığımız yakacaklar,teknolojik aletler ve kuyu sularına kadar madencilik ile üretilmekte, hammadde bulabilmektedir.Etrafınızda gördüğünüz kullandığınız tüm maddeler doğrudan hammadde olarak maden kullanmasa bile onu üreten makinalar, yan maddeler madenlerden bir işçinin bir mühendisin emeği dokunmuş, alın teri üzerine düşmüştür. Madenciler yerin metrelerce altında, yüzlerce kilo patlayıcının biraz uzağında, tonlarca taş bloğun etraflarında, Devasa kamyonların etraflarında çalışıp katma değer yaratmaktadırlar.

Bu tehlikeler içerisinde iken bunun bir karşılığı bir ücreti vardır.2018 yılında enflasyon % 26 belirlenirken Maden mühendisleri asgari ücretleri sadece % 12 artırıldı. 2020 senesi son çeyrekte enflasyon % 25,15 olarak duyurulurken biz maden mühendislerine %15 maaş artışı yapıldı. Çalışma hayatında zaten şirketlerin asgari ücretleri vermeye gönülleri yokken ,Enflasyon artışına göre daha az artış verilmesi biz maden mühendislerinin emeğimizin karşılığını almamızı zora sokmaktadır. Ki Enflasyon açıklanan rakamlarına güven sorgulanıyor. Evet, her maden mühendisi bu ücretleri alamayabiliyor ama bunun bir standart bir referans olduğu unutulmamalıdır. Bu referans ne kadar artarsa asgari ücretle çalışamayan arkadaşlarımızın ücretleri o orana yakın ya da o oranda çalışabilmesine yardımcı olacaktır.

 

Önceki artışlardaki kaybımızı unutturacak asgari ücret artışı istiyoruz. Bu konuda belirleyici olan TMMOB Maden Mühendisleri Odasını bizi duymaya davet ediyoruz. Hadi sen de bizim isteğimize kulak ver ve Kampanyayı imzala.

 

 

54 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.