Temiz hava hakkı için mahkemeye giden ilk insana hukuk ve yaşam mücadelesinde destek olun!

Mücadele alanı:İklim Krizi

Temiz hava hakkı için mahkemeye giden ilk insana hukuk ve yaşam mücadelesinde destek olun!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 10.000.
10.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.
batman valiliği ve tarafına Temiz Hava Benim Hakkım bu kampanyayı başlattı

Hayatta hiçbir şey soluk alıp vermekten daha değerli olamaz. Çünkü aldığımız nefes hayattır!

Bu dava, Türkiye’nin en kirli ve Avrupa’nın ise ikinci en kirli havasına sahip şehrinde, Batman’da yaşayan doğuştan orak hücreli anemi hastası Abdülbari Koç’un temiz hava hakkı mücadelesidir

Abdülbari Koç’un mücadelesi aslında bu davanın çok öncesinde başlar. Genetik bir rahatsızlık olan hastalığını tetikleyen şeyin Batman’ın kirli havası olduğunu anladığı gün, Koç için her şeyin başlangıcı olur.

Araştırmalara göre, dünyada her 10 kişiden 9'u kirli hava soluyor ve yılda 8 milyon insan hava kirliliğinin sebep olduğu hastalıklardan etkileniyor. Her yıl hava kirliliğiyle bağlantılı nedenler dolayısıyla, 400 binden fazla insanın yaşam süresi kısalıyor.

Düşük hava kalitesi yalnızca orak hücreli anemi ya da astım hastaları değil, nefes alan her canlı için bir tehdit. 2019 yılı Küresel Hastalık Yükü Raporuna göre hava kirliliği yüksek kolesterol ve böbrek yetmezliğinden daha çok ölüm ve maluliyete neden oluyor ve genel risk faktörleri arasında 5. sırada yer alıyor.

Temiz Hava Benim Hakkım davası ile elde edilmek istediğimiz, sanayi tesislerinde gerekli denetimlerin yapılması, temiz hava eylem planlarının uygulanması ve kirlilik kaynaklarının tespit edilerek etkin önlemlerin alınmasıdır. Kısacası bu dava ile hedefimiz, devletin havayı temiz tutma yükümlülüğünü yerine getirmesini sağlamaktır.

Ve bunu sen olmadan yapamayız çünkü;

Hava insan eliyle çizilmiş yapay sınırları tanımaz. Bu nedenle bir ilde havanın kirli olması başta o ilin bulunduğu bölge olmak üzere tüm ülkeyi ve hatta tüm dünyayı ilgilendirir. Tam da bu nedenle hava kirliliği ile mücadele de kolektif ve organize bir çalışmayı gerektirir.

Hadi sen de bu mücadelemizde yanımızda ol,

ABDÜLBARİ KOÇ KAZANSIN, DÜNYA TEMİZ BİR NEFES ALSIN!

https://www.temizhavabenimhakkim.com/

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 10.000.
10.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.