TC Hukumeti Babcock'tan yangin ucagi (firefighter) talep etsin

TC Hukumeti Babcock'tan yangin ucagi (firefighter) talep etsin

0 have signed. Let’s get to 50!
At 50 signatures, this petition is more likely to be featured in recommendations!
Ceren Alper started this petition to TC Hükümeti and

Turkiye'de gunlerdir kontrol altina alinamayan orman yangilarini durdurabilmek icin Babcock International Firmasi'nin strateji direktorunden gelen asagidaki aciklamaya dayanarak, Turk Hukumeti'nin Babcock'un filosundaki yangin ucaklarindan talep etmesini aciliyetle istiyoruz.

https://www.babcockinternational.com/what-we-do/aviation/emergency-services/firefighting/

"Aerial fire-fighting is indeed a key capability for Babcock’s Aviation sector; providing support to governments for the suppression of wildfires is a proud part of what we do. About providing support in the short term however, please note it is the governments and organizations which we support who determine the allocation and disposition of the fleet (which they own, and we operate/maintain). Briefly put, in order to operate in Turkey, the disposition of the mission would have to go through the aforesaid governments or the institutions , via a Government to Government interaction. " 

"Havadan yangınla mücadele, Babcock'un Havacılık sektörü için gerçekten önemli bir yetenek; orman yangınlarının bastırılması için hükümetlere destek sağlamak, yaptığımız işin gurur verici bir parçası. Ancak kısa vadede destek sağlama konusunda, filonun (kendilerine ait olan ve işlettiğimiz/bakımını yürüttüğümüz) tahsisini ve tasarrufunu belirleyenlerin desteklediğimiz hükümetler ve kuruluşlar olduğunu lütfen unutmayın. Kısacası Türkiye'de faaliyet gösterebilmek için misyonun söz konusu hükümetlerden veya kurumlardan, bir hükümetten hükümete etkileşim yoluyla geçmesi gerekir. "

0 have signed. Let’s get to 50!
At 50 signatures, this petition is more likely to be featured in recommendations!