Petition Closed
Petitioning TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül and 39 others

@TBMMresmi Seçim Barajının Kaldırılması Yönündeki Kanun Teklifi Kabul Edilsin #secimbaraji

İzmir Milletvekili Sn Birgül Ayman Güler 18 Temmuz 2013 günü TBMM Başkanlığına "Milletvekili Seçim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" sunmuştur.

http://secimyasasihareketi.blogspot.com/

Teklif, Milletvekili Seçimi Kanunu’nun “genel baraj ve hesaplanması” başlıklı genel seçimlerde ülke genelinde, ara seçimlerde seçim yapılan çevrelerin tümünde, geçerli oyların yüzde 10'unu geçmeyen partilerin milletvekili çıkaramayacaklarını düzenleyen 33. maddesinin yürürlükten kaldırılmasını öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, temsili demokrasinin olmazı demokratik temsilin sağlanması için, siyasi partilerin parlamentoda temsilini engelleyen yüzde 10’luk ülke barajının kaldırılması ile milli iradenin parlamentoda tam ve eksiksiz temsilinin sağlanmasının amaçlandığı belirtildi.

Gerekçede, barajın tamamen ortadan kaldırılması ile daha önce barajı geçebilecek durumda olup kendine yakın hissettiği bir diğer partiye oy veren seçmenin gerçek siyasi iradesiyle hareket eder hale geleceği belirtilerek, “Sonuç olarak barajın kalkmasıyla temsilde adalet sağlanmış olacak seçmenin siyasal hayata katılmasının da önü açılacaktır” denildi.

Gerekçede şu ifadeler yer aldı:

“2002 seçimlerinde ise parlamentoda seçmenlerin yüzde 54'ü temsil edilebilmiş ve temsilde ciddi bir adaletsizlik ve demokratik temsilde meşruiyet tartışmalarını da beraberinde getirmiştir. Seçimlerde yüzde 34.3 oranında oy alan AKP, Meclis’teki sandalyelerin yüzde 66’sını elde ederek tek başına hükümet olmuş, seçmenin yüzde 46’sı Meclis dışında kalmış ve temsil edilememiştir.”

KAMPANYANIN AMACI

Bu imza kampanyasının amacı %10 Seçim Barajının tamamen kaldırılmasını öngören söz konusu kanun teklifinin TBMM'de yasalaşmasını sağlamak üzere bir kamuoyu baskısı yaratmaktır.

SEÇİM YASASI HAREKETİ

Bu kampanyayı başlatan Seçim Yasası Hareketi, "temsilde adalet"in daha iyi bir şekilde sağlanabilmesi için seçim sisteminde bir dizi reform talep etmektedir. %10 seçim barajı bunlardan ilkidir. 9 000 imzaya ulaşan "Vekilimi Ben Seçmek İstiyorum" başlıklı diğer imza kampanyamız halen devam etmektedir. ADAY LİSTELERİnin Parti Başkanları değil seçmenler tarafından belirlenmesi ile LİDERLER HEGEMONYASIna son vermeyi hedefleyen diğer imza kampanyamızın linki:

http://www.change.org/secimyasasihareketi

Seçim Yasası Hareketi tamamen bağımsız bir sivil insiyatiftir. Hiçbir STK ve siyasi kurumla bağı yoktur. Detaylı bilgiyi aşağıdaki blog linkimizde bulabilirsiniz:

http://secimyasasihareketi.blogspot.com/

 

Letter to
TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül
CHP Bedii Süheyl Batum
AKP Fatma Şahin
and 37 others
AKP Fatma Salman
AKP Pelin Gündeş Bakır
MHP Sümer Oral
MHP Tunca Toskay
MHP Faruk Bal
CHP Osman Faruk Loğoğlu
AKP Öznur Çalık
AKP Mehmet Ali Şahin
AKP Sevim Savaşer
AKP Mihrimah Belma Satır
MHP Reşat Doğru
AKP Özlem Yemişçi
AKP Dilek Yüksel
AKP Özcan Ulupınar
CHP Ahmet Haluk Koç
AKP Köksal Toptan
CHP Osman Oktay Ekşi
CHP Fatma Nur Serter
AKP Burhan Kuzu
CHP Bülent Tezcan
AKP Bülent Arınç
CHP Muharrem İnce
AKP Bekir Bozdağ
CHP Kamer Genç
AKP Ali Babacan
TBMM Başkanı Cemil Çiçek
CHP Birgül Ayman Güler
MHP Yusuf Hallaçoğlu
CHP Umut Oran
CHP Gökhan Günaydın
CHP Bihlun Tamaylıgil
CHP Şafak Pavey
CHP Şükran Güldal Mumcu
CHP Alaattin Yüksel
AKP Ertuğrul Günay
MHP Oktay Vural
CHP Kemal Kılıçdaroğlu
İzmir Milletvekili Sn Birgül Ayman Güler'in 18 Temmuz 2013 günü TBMM Başkanlığına sunduğu ve kamuoyunca "%10 Seçim Barajı" olarak bilinen uygulamanın iptali için söz konusu kanunun 33. maddesinin yürürlükten kaldırılmasını öngören "Milletvekili Seçim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" nin TBMM tarafından kabul edilmesini talep ediyorum.

Seçim Yasası Hareketi started this petition with a single signature, and now has 41,943 supporters. Start a petition today to change something you care about.