KARŞILIKSIZ ÇEK'TE HAPIS CEZALARININ KALDIRILMASI

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.


Karşılıksız Çek sorunu Ülkemizde bir hayli gündem de olan bir sorundur. Çek evraklarının karşılığı cikmama gibi bir sorunla karşılaşıldığı zaman çeki yazan esnaf hapis cezasi ile karşı karşıya kalıyor.

Adli para cezasını ödeyemeyen çek sahibi direk hapise gonderiliyor. Cezaevine gönderilen bir esnaf veya iş adamı Borcunu nasıl ödeyebilir. Bu yasa ile ilgili bir düzenleme talep ediyoruz.

Güçlü şirketler konkardota ilan edip borçlarını  erteleyebiliyorlar ama o sirketlerden alacağı olan daha küçük çaplı şirketler alacağını alamiyor ve çek veya senet gibi evrakları yazılıp mahkemelere veriliyorlar. Mahkeme adli para cezasi çıkartıyor ve Şahıs hapis cezasi ile karşı karşıya kalıyor. 

Daha detaylı bakıldığı zaman Adli para cezasını Mahkeme kendi adına alıyor. Ne alacakli Ne de borçlu bu yasadan memnun bir şekilde yararlanamıyor.

Avrupa Insan Haklari mahkemesininin 4 no'lu protokolünün 1. maddesinin, “hiç kimsenin borcundan dolayı özgürlüğünden yoksun bırakılamayacağı” şartını ihlal etmiş bulunmaktayız.