Denizli Tavas/Avdan Mahallesi'nde Termik Santrale Hayır

Denizli Tavas/Avdan Mahallesi'nde Termik Santrale Hayır

Başlama tarihi:
20 Nisan 2020
Doğrulanmış başarı
Bu kampanya 14.835 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanya neden önemli?

Denizli’nin Avdan Mahallesi’nde Avdan Madencilik tarafından kurulması planlanan 300 MW’lık termik santralin çevre etki değerlendirme raporu hazırlanan ve son şekli verilen ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulundu ve nihai kabul edildi.

Bizler, Avdan Mahallesi Halkı olarak, doğamıza ve sağlığımıza zarar verecek bu santrali istemiyoruz. İtirazlarımızı Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim ettik. Mücadelemizi buradan da sürdürüyoruz. 

Sizler de sadece bir dakikanızı ayırıp kampanyamızı imzalayıp sosyal medyada paylaşarak mücadelemize güç verebilirsiniz. 

Termik santrali neden istemiyoruz? 

1. Termik santrallerde üretim sırasında azotoksit, kükürtdioksit ve pek çok küçük yapılı partikül açığa çıkmaktadır. Bu zararları maddeler salındıkları çevredeki insanların sağlığın için tehdit oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu maddeler yöre insanının sinir sistemininde olumsuz etkilere yol açmaktadır.

2. Bu çıkan zararları gazlardan etkilenen sadece insanlar değildir. Aynı şekilde bu gazlar etrafta yer alan hayvanlara da zarar vermektedir. Ayrıca çevre tarlalarda yer alan tarım ürünlerine, su kaynaklarına ve ormanlara da zarar verici etkileri bulunmaktadır.

3. Üretim sırasında bacalardan salınan küller insanlar tarafından solunmaktadır. Bu durumda çevre yörelerde kanser riskini arttırmaktadır.

4. Bacalardan yayılan zararlı gazlar asit yağmurlarının oluşmasına neden olmaktadır. Asit yağmurları sonucunda da termik santralinin inşa edildiği bölgelerde ki toprakların yapısının bozulması ve verimin düşmesi gibi pek çok olumsuz durumla karşılaşılmaktadır. Ayrıca asit yağmurlarının etkilediği başka canlılar da ağaçlardır. Ağaçların tahrip olması hayvancılığı da etkilemektedir.

5. Santraller de yüksek sıcaklıklarda elde edilen buharın soğutulması amacıyla yer altı suları veya akarsular kullanılmaktadır. Santralde ki sıcak su ile soğuk su değişimi yapılarak ortam soğutulmaktadır. Çekilen soğuk su yerine bırakılan sıcak su bırakılan ortamdaki canlılara zarar vermektedir. Ayrıca bu su akarsu veya yer altı kaynaklarını kirletmekte ve yeşilliği de tahrip etmektedir.

Termik santraller ekonomik anlamda ülkeye katkı sağlasada beraberinde büyük tahribatlarda getirmektedir. Yukarıda ifade edilen maddeler termik santral nedir zararları nelerdir sorusuna cevap olmaktadır.

Yararları ve zararları aynı anda bünyesinde bulunduran bu santralleri çevreye minimum zarar ile yapmaya çalışmak ve bu konusu hassas olmak gelecek için çok önemlidir.

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 14.835 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş