Tarım Zehiri Olan Glifosat Yasaklansın. Geleceğine Sahip Çık.

Tarım Zehiri Olan Glifosat Yasaklansın. Geleceğine Sahip Çık.

Başlama tarihi:
1 Nisan 2021
İmzalar: 6.247Sonraki Hedef: 7.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Elif Alp

Besinlerin sağlık üzerine etkisi, tarladan çatala kadar uzanıyor aslında. Hangi besini tükettiğimiz kadar, o besinin nasıl üretildiği de çok önemli.

☞Ekmek, simit, bisküviler ve daha birçok unlu mamül hayatımızın bir parçasıyken Glifosat gibi bir tarım zehrinin farkında olmalıyız.

☞Glifosat nedir ?
Glifosat başta tahıl ürünlerinin ana maddesi olan arpa, buğday ekilen tarım alanlarında, ormanlık alanlarda ve bahçe bakımında istenmeyen bitkilerden kurtulmak için kullanılan bir herbisittir.

❌Glifosatın Sağlığa Zararları:
➡1980'li yıllardan itibaren glifosatın karaciğere zararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Karaciğer ve böbreklerin Glifosat maruziyetinden en çok etkilenen organ olduğu düşünülmektedir.
➡Glifosatın en yaygın ticari formu Roundup'tır.

➡Roundup'ın karaciğer ve böbreğine etkisini gösteren bir çalışmada, çevresel dozda Glifosata kronik maruz kalmanın hayvan ve insanlar için önemli sağlık etkileri ile karaciğer ve böbrek hasarına yol açabileceğini göstermektedir.

➡Glifosat sadece endokrin bozucu değil aynı zamanda sinir sistemi fonksiyonlarını da etkilemektedir.

➡Ayrıca Uluslararası Kanser Ajansı'nın (IARC) raporuna göre Glifosatın insanlarda kansere neden olabileceği bildirilmiştir.

Pestisitler tarımsal üretimdeki sorunları çözmek yerine sorunları derinleştiriyor. Tarım zararlıları pestisitlere direnç geliştiriyor. Bunun sonucunda daha fazla kullanılan pestisitler, gıdalarda ve SUDA bile kalıntı bırakıyor.

Sağlığımız, geleceğimiz ve ekosistem için sen de bu gidişe dur de!!

Peki çözüm ne ?

Doğa dostu tekniklerle veya en azından "entegre zararlı yönetimi iyi uygulanarak önceki döneme kıyasla bir ürün kaybı yaşamadan pestisit kullanımını azaltmak mümkün.  

 

Hemen destekle
İmzalar: 6.247Sonraki Hedef: 7.500
Hemen destekle