SUUDİ ARABİSTAN'DA OKULLARI KAPATILAN TÜRK ÖĞRENCİLER 1 YIL UZAKTAN EĞİTİME DEVAM ETSİN

SUUDİ ARABİSTAN'DA OKULLARI KAPATILAN TÜRK ÖĞRENCİLER 1 YIL UZAKTAN EĞİTİME DEVAM ETSİN

1.091 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Lina Öztürk

Suudi Arabistan'da MEB'e bağlı 8 Türk okulu, Suudi Eğitim Bakanlığı'nın 2021 yılı Nisan ayında aldığı kararla kapatılmıştır. Bu nedenle 2250 civarında Türk vatandaşı çok fahiş fiyatlarla hizmet veren yerel eğitim kurumlarına mecbur bırakılmaktadır.
Ayrıca 1. sınıftan itibaren Türkçe eğitim alan öğrencilerimizin tamamı İngilizce veya Arapça olan okullarda alt sınıflardan başlatılacak olmaları da ciddi bir sorun olarak görülmektedir.

2250 civarında Türk vatandaşı öğrencinin eğitim öğretimlerini Türkiye'de devam etmek istemeleri durumunda binlerce ailenin zorunlu olarak parçalanması ve maddi sıkıntılar içine girmesine yol açacaktır.
Pandemi koşullarında olağanüstü koşullar nedeniyle uzaktan eğitime 1 yılı aşkın süredir devam eden öğrencilerimiz, okullarımızın uyguladığı uzaktan eğitim derslerine yoğun bir katılım sağlayarak eğitim öğretimden mahrum kalmamışlardır.
Okullarımızın kapatıldığı bu süreçte, Türk vatandaşlarımızın maruz kaldıkları bu olumsuz durumdan en az zararla çıkılabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığımızdan, Suudi Arabistan'da 1 yıl süreyle daha uzaktan eğitime devam edebilmelerinin sağlanmasını talep ediyoruz.
Halk Eğitim Merkezleri veya uygun görülen diğer kurumlar aracılığıyla verilecek eğitim sayesinde öğrencilerimiz apar topar yer değiştirmek veya yerel okullarda 20-30 bin riyal karşılığında sene kaybına uğramak zorunda kalmamış olacaktır.

Yetkililerden ve devlet büyüklerimizden bu konuda öğrencilerimizin bu mağduriyetlerinin giderilmesi için 1 yıl daha uzaktan eğitim sistemine devam edebilmelerini istirham ediyoruz

 

1.091 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.