Zorunlu 8 yıllık eğitim boyunca müfredatta MİLLİ TARIM dersi müfredata eklenmeli

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.


Yeryüzümüzü daha iyi tanımak için Milli TARIM  dersi müfredatlara konulsun.

“Milli ekonominin temeli ziraattır. Bunun içindir ki, ziraatta kalkınmaya büyük önem vermekteyiz. Köylere kadar yayılacak programlı ve pratik çalışmalar, bu maksada erişmeyi kolaylaştıracaktır.
Mustafa Kemal Atatürk

Atatürk,savaştan çıkmış 30 kadar işletmenin yabancılardaki hakkını satın almış,bunun üstüne 50 kadar temel fabrika açmıştır.Nazilli bez basma,Kırıkkal

Avrupa'da insanlar 50 tane bitkinin latince tür- cins ismini biliyor.Ülkemizde 7 farklı flora var.Eşine benzer bir yaşam alanı yok.

Dünyada 20 bin bitki türü var. Türkiye’de ise yaklaşık 8 bin bitki türü var. Bunların 4 bine yakını endemik türde.Endemik bitkiler demek,farklı iklim tiplerini ortak bir alanda buluştuğu  az bulunan bitkiler olan bitkilere denir.

Anadolu 'da 800 milyon insanı doyuracak mahsülün olduğunu söylüyor TÜRK ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞI.

Yediğimiz besinlerin,kullanılan ilaçların ,kimyasal maddeleri yapısında bitkiler vardır.

Yaşamın temel ihtiyacı olan beslenmeyi ,insanlığın geldiği bugüne kadarki zamanda bozulmamış,atadan kalmış tohumların neler olduğu,tarımın tarihi,hangi bitkinin nasıl yetiştiği,nasıl uzun süre saklandığı,ülke ekonomisinde nasıl bir yer edindiği,çiftçilerin ülke ekonomisindeki yeri,

Kooperatifçiliğin ne olduğu ,kooperatifçiliğin tarım makinalarının  ortak kullanması gibi mahsüllerinde satılmasında fiyat belirleme yetkisine sahip olup satış yapabilecek bir kurum olduğunu anlatılması.

Tarımın değerini,çiftçinin ekip biçerek diğer ekonomik sektörleri nasıl etkilediğini göstermek,çiftçinin esas değerinin  verilmesi  ve böylece diğer üretimlere de fayda sağlayacaktır.

Ülkemizi ülke yapan değerlere sarılmak,canlı hayatını öğrenmek, bir canlı olarak bu dünyadaki yerimizi anlamakiçin MİLLİ TARIM dersi zorunlu 8 yıllık eğitim boyunca  müfredata eklenmeli.