Kampanya Kapatıldı

TRT ÇERKES TV AÇILSIN.

Bu kampanya 156 destekçiye ulaştı


Her halkın dilinin yaşatılması demokrasi ve insan haklarının olduğu kadar inancımızın da bir gereğidir.Ancak yakın zamana kadar uygulanan yanlış devlet politikaları nedeniyle bu ülkenin kuruluşunda çok büyük katkıları olan Çerkeslerin ana dili yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.

Son dönemde, dil konusunda bazı adımlar atılmakla birlikte yanlış politikaların yıllardır verdiği zararı telafi etmekte yetersiz kalmaktadır. Bu noktada devletin açacağı Çerkesce yayın yapan bir kanal,dilimiz açısından hayati önem taşımaktadır.

Halihazırda zaten devlet tarafından TRT Arapça ,Kürtçe Dahil yaklaşık 40 dil ve şivede 24 saat dünyaya haber yayın yapılmakta olup bu ülkenin eşit vatandaşları olan ve sayıları milyonları bulan Çerkes halkınındilinde hala bir yayın olmaması ayrıca eşitlik ilkesine de aykırı bir durumdur.
40 dil ve şivede yayın yapan TRT, Çerkes dilinde ne televizyon yayını yapmakta ne radyo yayını yapmakta nede dünyaya haber geçmektedir. Oysaki Çerkes halkının %80’ni Türkiye’de yaşamaktadır.

Devletimizin  konuyu değerlendirip vicdanlı bir karar vererek en kısa zamandaÇerkesce 24 saat yayın yapan bir televizyon kanalı açmasını talep ediyoruz.
Bju kampanya şunlara teslim edildi:cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr

 Bugün nihat imzanı bekliyor!

nihat vurdem bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «T.B.M.M: TRT ÇERKES TV AÇILSIN.». nihat ve imza atan diğer 155 kişiye katıl.