TÜRSAB Aidat Baskısına Son Ver!!!

TÜRSAB Aidat Baskısına Son Ver!!!

Başlama tarihi:
11 Ocak 2021
Muhatap:
TÜRSAB ve
İmzalar: 1.066Sonraki Hedef: 1.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Hamdi Ceylan

SEYAHAT ACENTALARI DAYANIŞMA PLATFORMU OLARAK TÜRSAB”A ÇAĞRIMIZDIR.

#TÜRSABAidatBaskısınaSonVer

Değerli Meslektaşlarımız, Değerli Turizmci Dostlar,

Seyahat Acentalarının çözülemeyen sorunları her geçen gün artış gösterirken 2020 yılının Mart ayında ülkemizi de etkisini altına alan Covid-19 Pandemisi, seyahat acentalarını nefes alamaz bir duruma getirmiştir.

Devletimiz meslek örgütlerine göre çeşitli hibe, destek ve teşvikler veriyor ama nedense bu teşviklerden biz seyahat acentaları yararlanamıyor. Kim ne şekilde yapıyorsa veya ayarlıyorsa biz seyahat acentaları bu teşviklerden faydalanamıyoruz ve bunun sonucunda açıklanan desteklerin ya sağından yada solundan geçiyoruz. Seyahat Acentaları maddi ve manevi olarak bütün birikimlerini kaybetmeye devam ediyor.

Turizm sektörünün dinamosu olan seyahat acentaları Covid-19”dan ilk etkilenen sektörlerin başında geldiğini defalarca ilettik. Ve en son toparlanacak sektörlerin başında geleceğini de. Durum böyle iken Türsab Yönetimi akıl almaz aidat zammı ile bizleri yine şaşırtmadı. Bacasız sanayi turizm sektörünün dinamosu seyahat acentaları neden sesini duyuramıyor sorusunun cevabını bulmaya çalışırken fahiş aidat zammı ile kendilerini kulakları çınlayacak şekilde hatırlattılar. Kendilerine sorsanız kanunen arttırmak zorunda olduklarını iletecekler. Peki bir çıkmazın içinde olan seyahat acentaları için niye Türsab ve yönetmeliğimiz çalışmıyor?

Türsab Yönetimi, 2021 yılına ilişkin yıllık aidat ödentisi miktarının 3.735,74 TL olarak üyelerine duyurusunu yapmıştır. 2020 yılında muaf tutulan aidatın, 2021 yılında daha da zam yapılıp duyuru yapılması akla ve mantığa sığmamaktadır. 2020 yılında seyahat acentalarının büyük çoğunluğu Mart 2020 tarihi itibariyle aylardır hiç ofislerini açamadılar. 2021 yılının da seyahat acentaları için çok parlak geçmeyeceği aşikardır. Gönlümüzden geçen, hayatın olağan akışına dönmesidir ancak pandemi başladığı andan itibaren söylediğimiz gibi bu salgından ilk etkilenen ve en son toparlanacak olan biz seyahat acentalarıdır. Bunun için alim olmaya gerek yoktur. Durum böyle iken Türsab Yönetimi Aidat zammını yaparak bizlere iletmesi akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Sayın Türsab Başkanı Firuz Bağlıkaya yönetime geldiğinde aidat 400 TL olacağını seçim vaatlerinde iletmişti. Ancak bunu da kendisine sorsak yasa değişmedi diyecek.

Geçmişten gelen sorunlarımızın birçoğuna çözümler sunulamadığı gibi, sorunlarımız katlanarak devam etmiş ve pandemi ile beraber  entübe gibi nefes alınamayacak duruma gelinmiştir.

Türsab”ın amacı; meslek mensuplarının ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmaktır. Oysa yöneticilerimiz, tam tersine hareket etmektedirler. Seyahat acentaları olarak, uçak biletlerinde hizmet bedellerinin arttırılması yönünde çaba harcamazken, bu zor süreçte acentalara bir hibe çalışması yapılmamışken, hiçbir acentaya siz ne yer ne içersiniz aileniz sağlığınız nasıl diye sormamışken, 2021 yılı başında ilk olarak yıllık üyelik aidatlarını fahiş oranda arttırmaktan hiç çekinmemişlerdir.

Bizler Seyahat Acentaları olarak her geçen gün yoksullaşırken ve yeni angaryalarla gece gündüz demeden uğraşırken, Türsab Genel Merkezinde sözde “Profesyonel” olarak anılan yöneticilerimiz aşırı yüksek maaşlar alarak sebepsiz zenginleşmektedirler. Son model araçlar, özel şoförler lüks mekânlarda ikramlar anlatılacak gibi değil. Meslek örgütleri geçim kapısı değildir. Gönüllü veya makul düzeyde maaş ve huzur hakları ile de pekâlâ görev yapılabilir. Bütçe giderleri karşılamıyor gibi iddiaları var ise meslektaşın sırtına yüklenmek yerine, hiç de etik olmayan yüksek huzur haklarından tasarruf etmeyi düşünmelidirler. Üye sayısı 12 bine yaklaşmış bir meslek örgütünün makul bir aidat öngörmesi durumunda bile bütçe sorunu olmayacaktır. Makul bir aidat Türsab”ında ayağını yorganına göre uzatması olacaktır.

Yüzlerce, binlerce Türsab Belge parası, plaka ve bandrol parası… Temel sorun bütçelerin hangi amaç için kullanıldığıdır. Şeffaflık yok. Sektöre giriş yapan ve belge parası ödeyen meslektaşlarımızın paralarından tahsil edilen gelirlerle aidata gereksinim dahi olmayacaktır.

Üyelerinin yanında olan bir yönetim anlayışında olunabilseydi ki bunun örnekleri görülebilir ( Bazı ticaret adaları ve en son da TUROB 2021 aidatını almama kararı aldı). Aidatların alınmaması kararının Türsab Yönetimince tek taraflı yapılmadığını biliyoruz bu konuda bir girişim yapılmaması da aymazlıktan başka bir şey değildir.

Megaloman bakış açısıyla, aidat ödeyemiyorsa kapatsın! Kira ödeyemiyorsa kapatsın! Sgk ödeyemiyorsa kapatsın! Onu ödeyemiyorsa kapatsın, bunu ödeyemiyorsa kapatsın! İşte bu kalemleri alt alta koyulduğunda ve bir yıl gibi bir süredir kapalı olup iş yapamadığında bu kalemlerin hepsine nasıl ihtiyaç duyulduğunu siz anlayamazsınız. Anlamış olsaydınız biz de bunları yazıyor olmazdık.

Meslektaşlarının gerçeklerinden uzak yaşayan yönetim ve meslek örgütünü kendi şirketi zihniyetine çeviren bu anlayışı kabul edemiyoruz ve etmiyoruz. Ve Türsab Yönetimi tarafından duyurulan üye aidat zammını ve talep edilmesini şiddetle reddediyoruz.

Pandeminin etkilerinden, ülkenin ekonomik gerçeklerinden ve meslektaşın yaşam koşullarından bihaber olan Türsab yönetiminin bizlere duyurduğu, 2021 Üye Aidat alımının acilen iptal edilmesini istiyoruz.

Tüm meslektaşlarımızı,  etik olmayan bu uygulamaya karşı çıkmaya, Yönetim Kurulunun haksız ve izahı olmayan bu artışı geri çekmesi için protesto etmeye, kampanyamıza destek vermeye çağırıyoruz.

Saygılarımızla,

Seyahat Acentaları Dayanışma Platformu

Hemen destekle
İmzalar: 1.066Sonraki Hedef: 1.500
Hemen destekle