Petition Closed

E-Bilet Uygulamasına Türk Tribünlerinin Tepkisi:

 

Bizler maçın iptal olacağını bile bile kilometrelerce yol giden, yasaklardan dolayı içeri taraftar alınmayan maçlarda dahi stat dışından sesini içeride armamızı taşıyan futbolculara duyurmaya çalışan Antalyaspor Taraftarı olarak e-bilet adı altında fişlenmeye karşı çıkıyoruz. Futbolun bizim sevdiğimiz halinden çok uzak, safi endüstri haline gelmiş bir spor dalı olduğu günümüzde kendi içimizde seneler boyunca oluşan kültürümüzü türlü zorluklara rağmen yaşatmaya devam ettirmeye çalışıyoruz. Başka bir şehirde takımımız yalnız kalmasın, futbolcularımızın gol attığında koşacağı bir tribün olsun diye deplasmana giderken, çabamız maça girmek değil bir tane bile arkadaşımız dışarıda kalmasın diyedir. İşte bu grup olma bilincinin önüne geçip, organize bir şekilde takımımıza destek olmanın önüne geçecek olan e-bilete karşıyız.

Biz Antalyaspor Taraftarı olarak, e-bilete karşı yapılacak olan her türlü tepkiye ortak olacağımızı, her türlü eyleme katılacağımızı kamuoyuna duyururuz.

 ===============

 

Taraftarların takımlarını destekleyememesi adına bir zorluk daha çıkartıyorlar.

E bilet uygulaması. Endüstriyelleşen günümüz futbolunda, buna karşı durmak isteyen toplulukları veya tribün gruplarını gözüne kestirenler herkesi fişleyerek kontrol altına almayı amaçlamaktadır. Türkiye’de artık taraftar profili de değişmeye başlamıştır. Maça giden taraftar sayısında büyük düşüşler yaşanırken bazı kesimlerin ekmeğine yağ sürülmektedir.

Sorunu çözmek adına elini taşın altına koymayanlar, sürekli ağır cezalar getirerek taraftarı yıldırma politikası izlemişlerdir. İl güvenlik toplantılarına taraftarı temsilen anca kulüp yöneticileri alınmıştır. Taraftara Türk devleti her zaman 18 yaşındadır siz kimsiniz ezer geçeriz mantığıyla hareket edilmiştir. Fakat nafile hiçbir sonuç elde edilememiştir. Şimdide E bilet uygulamasıyla hiçbir yere varamayacaklarını anlayacaklar.

Eskişehirspor'un Neferleri olarak biz armamızın peşinde koşmaya devam edeceğiz. Her türlü zorluğa rağmen kendimizden ödün vermeyeceğiz.

 ===============

 

Türkiye'de taraftarlığı, terörizm ile eş değer tutan zihniyet şimdi gözünü taraftar gruplarına dikmiş durumdadır.

Hiçbir çıkar amacı gütmeden sadece sevdiği renkler uğrunda evini, işini, ailesini bırakıp cefa çeken bizlerin yaptıkları bazı kesimleri rahatsız etmektedir.

Ülkemizde terör yandaşlarına gösterilen ılımlı yaklaşım, biz taraftarlara gelince adeta dikdatör zulmüne dönüşüyor.Bizlere hiçbir şekilde söz hakkı tanınmıyor ve sadece belirledikleri kurallara sorgusuz, sualsiz itaat etmemiz bekleniyor.

Önce davullarımızı stada sokmamızı yasakladılar ardından dışarda yapmış olduğumuz organizasyonlarımızdan rahatsız oldular.

Taraftarların günlerce emek verip yaptığı pankartları, taraftarların maçı göremediği gibi komik bir gerekçeyle yasakladılar.

Yapmış oldukları bunca girişime rağmen Türkiye'de Taraftarlığı bitiremeyen bu zihniyet, yaptıklarıyla yetinmeyip E-Bilet uygulaması adı altında tribünlere son darbeyi vurmaya hazırlanmaktadır.

E-Bilet adı verilen bu uygulama ile biletler üzerinde kişinin kimlik bilgileri, fotoğrafları ve koltuk numarası yer alacak.

Kişi bilet almış olduğu koltukta meydana gelen tüm eylemlerden sorumlu tutularak devlet tarafından tehdit edilecek.

Bu uygulama sayesinde statlardaki organize tribün gruplarının sonu getirilmeye çalışılacak.

Turbeyler Grubu olarak bu uygulamanın karşısında yer alacağımızı tüm kamuoyuna bildiririz.

 ===============

 

Federasyonun bu taraftar gruplarını hedef alan uygulamasına karşıyız . Biz takımımız deplasmanda yanlız kalmasın diye gol attığında koşucak bir tribünü olsun diye saatlerce yolu çekerek Deplasman kovalayan insanlarız . Grup olma bilincinin önüne geçerek ; organize ve topluluk olarak takımımızı desteklememizi engelleyecek olan bu uygulamaya karşı olduğumuzu ve bu konudaki her türlü tepkiye destek vereceğimizi Kamuoyuna salygıyla bildiririz .

ÇAMLIKLILAR TARAFTARLAR DERNEĞİ

 ===============

 

6222 ile gelicek ebilet uygulaması tamamen taraftarı fişlemek kimlik ve özel hayata dair bilgileri toplamak adına yapılacak bir uygulamadir. 

Bu sistem ile tribün kültürünün yok edilmesi ve taraftar gruplarının kontrol altına alınması planlanmaktadır. #ebiletehayır ! Ultras Fener

 ===============

 

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren ''E-Bilet'' uygulumasına karşıyız.

Bu uygulama takımını tribünde destekleyen ve ateşleyen taraftara terörist gibi bakılmasından, bu bakış açısından dolayıda iyi niyetli tribüncüleri kışkırtmaktan başka birşey değildir. Bizler; takımımıza olan sevdamızdan dolayı 90 dakika ayakta destek veriyoruz, bağlı olduğumuz renkleri yanlız bırakmamak adına kilometrelerce yollara düşüyoruz. Yollara düştüğümüz ve gittiğimiz stadlarda bazen biletimiz olduğu halde içeri girmekte zorlanıyoruz. Bazen de maça hiç giremiyoruz. Hazırlanan pankartları ve davulları bile stada almayan bu zihniyetler taraftarlığı ve tribüncülüğü bitirmek çabasında oldukları son yürürlüğe giren ''E-Bilet'' uygulamasıyla açıkca görülüyor.

E-Bilet uygulaması eğer Türkiye'de faaliyete geçtiği vakit; taraftarın kendine ait biletinde adı soyadı, fotoğrafı, kimlik numarası ve bir çok bilgi yer alacak. Taraftar kendi koltuğunda otursun yada oturmasın, en ufak olay çıkması yada sorun yaşanması durumunda direk o kişi için yasal işlem başlatılacak. Böyle oluncada taraftar grupları ve tribüncülük denen kavram bitmiş olacak. Maçlarda artık taraftar sesi değil, çekirdek sesi olacak. Futbol artık, tiyatro seyrinde olacak.

Bizim tribüncü haklarımıza yeterince konulan sınırları daha fazla oynanmasını istemiyoruz. Tribün kültürünü ve tribüncülüğü bitirmenin yanlış olduğunu düşündüğümüz için E-Bilet uygulumasına sonuna kadar karşı çıkıyoruz.

BİZLER BU ŞEHRİ TRİBÜNDEN SEVDİK! E-BİLETE HAYIR! 

Trabzonlu Gençler 

 

 

(Teksas Grubunun açıklaması altta, Kampanya Mektubu kısmındadır.)

Letter to
Gençlik ve Spor Bakanlığı Suat Kılıç
Türkiye Futbol Federasyonu Yıldırım Demirören
E-Bilet'e Hayır!

E-Bilet Uygulaması hakkında açıklamamız ve çağrımızdır;

Sporun ve doğal olarak sporun bir alt dalı olan futbolun günümüzde eski zamanlardaki tabiriyle "bir oyundan" çok daha fazla şey ifade ettiğini hepimiz biliyoruz. Biz taraftarlar, uzun yıllardan bu yana, dünyanın her yerinde olduğu gibi renkler fark etmeksizin futbolu izlemek ve seyretmekten ziyade yaşıyoruz. Maçları evimizdeki koltuğumuzda, elimizde kahvemiz ile izlemek varken; bilet ve giriş kuyruklarında saatlerce bekleme, 90 dakika için onlarca saatlik yollara düşme, oturarak değil ayakta maç izleme gibi birçok tercihimiz işte tam da bu sebepledir.

Bizler bir çift renge gönül verdik. Kimimiz içinde olmayı hayal ettiği formayı sahada, kimimiz saha dışında giyiyor, gönlünde taşıyor. Bu güne kadar sahadakilere verdiğimiz destekten kendimize sahip çıkma ve renk ayrımlarını bir yana bırakarak hep bir ağızdan "Neden çoğu zaman bir terörist muamelesi görüyoruz?" sorusunu sorma fırsatını yakalayamadık. Biz sustuk, bilet fiyatlarını artırdılar. Biz sustuk, stadyuma girişte, kış günü olmasına karşın aramalarda ayakkabılarımızı bile çıkarttırdılar. Biz sustuk, asgari ücretle çalışan bir işçinin çocuğuna, babası ona da bir bilet almadan maç havası solumayı çok gördüler. Biz sustuk, her yanımızı kameralar ile donattılar. Biz sustuk, tv jeneriklerinin ve bayram kutlamalarının ana unsurlarından olan meşaleyi yasakladılar. Şimdi de E-Bilet Uygulaması ile karşı karşıyayız ve söylüyoruz; bu uygulamanın karşısında yer alıyoruz.

E-Bilet ne getirecek?
Aldığımız elektronik biletlerin üzerinde adımız soyadımız, kimlik numaramız ve fotoğrafımız yer alacak. Maça kim geliyor, kaç maça gittin, kaç numaralı koltuk senin ve dolaylı yoldan hangi takımlısın, bunlar kayıtlara geçecek. Aldığın koltuk numarasında oturmaman ve o bölgede bir olay çıkması durumunda başın ağrıyacak. Yani dolaylı yoldan, herkesin aldığı koltukta oturması yoluyla gruplaşmalar ve toplu hareketin en aza indirgenmesinin önü açılacak. Yani Avrupa'nın bazı ülkelerinde çoktan tamamlanan taraftarlıktan seyirciliğe geçiş sürecinin ilk adımları atılmış olacak. Ses çıkarmak için çok geç olduğunda, futbol futbol olmaktan çıkıp, bir tiyatro halini almış olacak.

Biz seyirci değil taraftarız ve öyle kalmak istiyoruz. Tribünlerdeki şiddeti engellemek için tribün kültürünün önüne geçici uygulamaları faaliyete geçirmek doğru değildir ve E-Bilete karşı çıkma sebeplerimiz de bunlardan ibarettir. Bu uygulamadan vazgeçilmesini istiyor, ülkemizdeki tüm tribün gruplarını da bu yönde taleplerini ve iradelerini belirtmeye, bu açıklamamızın altına imzalarını atmaya çağırıyoruz.

Bizim, sokaklarda dizlerimiz yara bere içinde oynarken gönül verdiğimiz futbolda E-Bilet'e yer yok.

Turk Taraftar started this petition with a single signature, and now has 135 supporters. Start a petition today to change something you care about.