Türkiye'de İlköğretim ve Lise Müfredatına İnsan Hakları Dersi Getirilsin

Türkiye'de İlköğretim ve Lise Müfredatına İnsan Hakları Dersi Getirilsin

Başlama tarihi:
3 Temmuz 2022
İmzalar: 45Sonraki Hedef: 50
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Ceylin Sütçü

   Yakın geçmişte çok fazla insan hakkı ihlali ülkemizde yaşandı. Köylerde bir sürü çocuk, haklarının farkında değil. Normalize edilmiş, kadına, azınlık gruplara ve insanlığa saygı duyulmayan yaşam tarzı, suçların artışına, cezaların yeterli olmamasına sebep oluyor. Türkiye'de son 10 yılda 250 bin çocuk istismara maruz kaldı ve 2018 İnsan Hakları Derneği'nin raporu, ülkemizin çocuk istismarında 3.olduğumuzu gösteriyor.

   Rapor edilmeyen, susturulan, aile içinde istismar görerek büyüyen çocukları düşünürsek bu şekilde bir ders uygulaması, çocuklara daha fazla ilgi gösterilmesi, evde öğrenemedikleri davranışları örnek görebilmeleri, ileride suç işlenme riskini azaltabilecek güce sahip. Bu derslerde, mental sağlık ve kendilerini güvende hissetmedikleri zaman nasıl yardım alabileceklerini öğretilmeli, sevgi gösterisinin 'sever de döver de' gibi deyimlerden gelmediği anlatılan dersler getirilmelidir.

   İnsan Hakları dersleri, Türkiye'de haklarımız yokken eğitime geçmesi tartışmalı olsa bile, farkındalık ve gelecek nesillerin suç davalarında özellikle cinsel istismar, tecavüz ve kadına şiddet gibi durumlarda yeterli olmayan hapis cezalarının ve bir sürü başka yasaların değişmesi için harekete geçmeye teşvik edebilecek adım olacaktır. 

Hemen destekle
İmzalar: 45Sonraki Hedef: 50
Hemen destekle