Kampanya Kapatıldı

Osmaniye İlinde Anız yakılmaması

Bu kampanya 152 destekçiye ulaştı


Anız, biçilen ekinin tarlada kalan sapına verilen addır. Anız yakılması son derece tehlikeli ve zararlıdır. Her yıl ülkemizde yakılan anızın hava koşulları ve tedbirsizlik yüzünden büyük çapta bir yangına dönüşmesi sonucu hektarlarca orman yanmaktadır.
Ayrıca, anız yakımı topraktaki organik maddeleri yok ettiği için toprağın verimini düşürür ve daha çok gübre kullanımına yol açar. Daha çok gübre kullanımı da su kaynaklarımızın kirlenmesine yol açar.

Anız yakımı ile çıplak kalan toprak, su ve rüzgar erozyonuna uğrar. Toprağın verimi organik üst tabakasını kaybetmek suretiyle düşer.

Anız yakımı, atmosfere karbondioksit salarak küresel ısınmaya da katkıda bulunmaktadır.Yaban hayatı açısından da anız yakmanın ciddi etkileri vardır.

Ekin biçilirken yere düşen taneciklerden birçok evcil ve yabani hayvan beslenmektedir. Anız yakılırken bu tanecikler de yandıkları için, yaban hayatı bir besin kaynağını kaybetmiş ve belki de onu bekleyen kışı daha zor geçirmeye mahkum edilmiş olmaktadır.

 

Anız yakılmaması neticesinde astım,bronşit gibi hastalıkları tetiklemekte ve ölümlere neden olmaktadır.Bugün Halim imzanı bekliyor!

Halim Hallaç bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Türk Eğitim-Sen Kadirli İlçe Başkanlığı: Osmaniye İlinde Anız yakılmaması». Halim ve imza atan diğer 151 kişiye katıl.