Tüm Canlılar için Zehirsiz Sofralar: Tarım zehirleri yasaklansın

Tüm Canlılar için Zehirsiz Sofralar: Tarım zehirleri yasaklansın

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 150.000.

Zehirsiz Sofralar
Zehirsiz Sofralar bu kampanyayı imzaladı

Birlikte başardık: 16 tarım zehiri yasaklandı. Şimdi sıra diğer pestisitlerde!

Kasım 2019’da başlayan Zehirsiz Kampanya’da, sizlerin desteğiyle güzel sonuçlar almaya başladık. Acilen yasaklanmasını istediğimiz 13 pestisitten 4’ünün (difenacoum, cyfluthrin, methomyl, methiocarb) aralarında yer aldığı 16 pestisit etken maddesi Meclis ve Bakanlık gündemine gelmesinin ardından kampanyanın altıncı ayında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasaklandı.

Soframız 16 zehirden kurtuldu, ama yeterli değil. #ZehirsizSofralar için diğer pestisitlerin de yasaklanması, denetimlerin artırılması ve zehirsiz tarım yöntemlerinin desteklenmesi gerekiyor. Şimdi Zehirsiz Kampanya’yı daha çok insana ulaştırma vakti. Kampanyamızı imzalayarak ve paylaşarak destek olun; hem bize hem de doğaya zarar veren tarım zehirlerinden birlikte kurtulalım.

İnsanların sinir ve hormonal sistemlerine zarar veren, pek çok kanser türüne, kısırlığa neden olan, çocuklarda gelişim bozukluklarına yol açan, arılara ve diğer canlılara verdiği zararla biyoçeşitlilik kaybına sebep olan, ekosistemi tahrip eden, suyumuzu ve havamızı zehirleyen, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “son derece tehlikeli”, “yüksek seviyede tehlikeli” ve “muhtemel kanserojen” olarak belirlenen ve pestisitlerde kullanılan 9 etken maddenin öncelikle ve ivedilikle yasaklanmasını istiyoruz.

Anne sütünde, yeni doğan bebeklerin göbek kordonunda ve ilk dışkılarında, bebek mamalarında bile rastlanan pek çok pestisit, en çok bebeklere ve çocuklara zarar veriyor. Hamile kadınlarda düşük ve erken doğum, bebeklerde doğum anomalileri, lösemi ve diğer kanser türleri, otizm ve solunum hastalıkları riskini artırıyor.

Benzer birçok zehir, insan sağlığına verdiği zararlar tespit edildikten, bizler ve çocuklarımız bu zehirlere yıllar boyunca maruz kaldıktan sonra yasaklanmış; yetkililer üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte geç kalmıştır. Yasaklanmasını talep ettiğimiz 9 etken maddenin zararları yıllardır bilinmesine rağmen henüz bu konuda adım atılmış değil.

100’ü aşkın Kurum ve inisiyatifin oluşturduğu Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı ve bu dilekçeyi imzalayan vatandaşlar olarak, pestisitlerin sayılan etkileri göz önüne alınarak; Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından aşağıdaki taleplerimizin dikkate alınmasını ve gereken adımların atılmasını istiyoruz.

1. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “son derece tehlikeli”, “yüksek seviyede tehlikeli” ve “muhtemel kanserojen” olarak belirlenen ve tarımda kullanılan 9 etken madde (ethoprophos, beta-cyfluthrin, zeta-cypermethrin, fenamiphos, formetanate X formetanate hydrochloride, tefluthrin, zinc phosphide, glyphosate, malathion) öncelikle ve acilen yasaklansın.

2. Pestisitlerin tamamının 2030 yılına kadar yasaklanması, doğa dostu, zehirsiz yöntemlerle tarımsal üretim yapılması için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerekli adımlar atılsın; doğa dostu tarım yöntemleri ve bu yöntemlerle tarım yapan küçük üreticiler desteklensin; üreticileri doğa dostu, zehirsiz yöntemler kullanmaya teşvik edecek politikalar uygulansın. 

3. Türkiye'de tarım ve gıda ürünlerinde kullanılan pestisitlerle ilgili denetimler artırılsın, elde edilen denetim sonuçlarıyla ilgili şeffaflık sağlansın.

Not: Yasaklanan pestisitler kampanya talepleri arasından kaldırılmış, kampanya metni güncellenmiştir. Yasaklama kararı ile ilgili detayları buradan okuyabilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı için önerdiğimiz Zehirsiz Sofralar İçin Yol Haritası’nı buradan okuyabilirsiniz.

Linkler:

Pestisitlerin zararları

Doğa dostu, zehirsiz tarım yöntemleri 

Daha önce yasaklanan etken maddeler ve yasaklanma nedenleri 

Not: Pestisit kullanımı insan ve çevre üzerindeki etkileri nedeniyle Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yerel yönetimleri de ilgilendirmektedir; ancak bu kampanya, tarımda kullanılan “son derece tehlikeli”, “yüksek seviyede tehlikeli” ve “muhtemel kanserojen” etken maddelere odaklandığından ve gerek ruhsatlandırma gerekse denetim konularında yetkili olması nedeniyle muhatap olarak yalnızca Tarım ve Orman Bakanlığı alınmıştır.