نه به جمهوری اسلامی: در یک رفراندوم آزاد به عدم مشروعیت نظام حاکم بر ایران رای خواهم داد

0 have signed. Let’s get to 500!

At 500 signatures, this petition is more likely to be featured in recommendations!

بی‌ترس از سرکوب
بی آنکه شناخته شوید
فریاد بزنید 

ما امضا کنندگان این کارزار بر این باوریم که جمهوری اسلامی به شیوه‌های متنوع و به صورت مکرر ثابت کرده است که اصلاح‌پذیر نیست و در نتیجه صلاحیت اداره‌ی کشور را ندارد.

ما اطمینان داریم که دموکراسی، صلح و احترام به کرامت انسانی در قالب این نظام سیاسی دست‌نیافتنی‌ بوده و تنها راه مردم ایران برای رسیدن به این کیفیات را در مرحله‌ی اول گذار از این نظام می‌دانیم.

ما معتقدیم ادامه‌ی حاکمیت این نظام خسارات انسانی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جبران‌ناپذیری را به بار خواهد آورد.

ما امضا کنندگان این طومار، در صورت برگزاری یک رفراندوم آزاد، به عدم مشروعیت جمهوری اسلامی رای خواهیم داد.

نه_به_جمهوری_اسلامی#

توضیحات: 

این اولین طومار از کارزار ایران رفراندوم است.

گردانندگان این کارزار به حق امضا کنندگان برای داشتن هر نوع گرایش سیاسی و فکری احترام می‌گذارند.

ما اعتقاد داریم تغییرات بزرگ با قدم‌های کوچک آغاز می‌شوند؛ قدم‌های کوچکی مثل تفاهم بر سر جملاتی ساده.

با ما از طریق وبسایت در تماس باشید:
iranrefrandom.com
contact@iranrefrandom.com

سوالات متداول **
در قالب این سوال و جواب سعی کرده‌ایم به سوالات احتمالی شما در کمال شفافیت پاسخ دهیم.

ایران رفراندوم چه هدفی را دنبال می‌کند؟
هدف ما در خلاصه‌ترین شکل، تشخص بخشیدن به جمعیتی است که قطعا جمهوری اسلامی را نمی‌خواهد. در این مرحله این کارزار مشتاق است به سرشماری افرادی بپردازد که این نظام سیاسی را اصلاح ناپذیر دانسته و لطمات امتداد آن را جبران‌ناپذیر می‌دانند.

آیا طومارهای این کارزار شکلی از همه‌پرسی یا رفراندوم هستند؟
در این مرحله، خیر. این یک همه‌پرسی به معنای جامع آن نیست. شاید بهتر باشد آن را سرشماری از گروه مشخصی از افراد بنامیم که به دلائل متنوعی امکان گرد هم آمدن را ندارند. با حضور تعداد بسیاری از ایرانیان خارج از مرزهای ایران و سرکوب شدید هر نوع اعتراضی در ایران، ایران رفراندوم به مرور مجموعه‌ای از طومارها را برای بیان اعتراض در اختیار امضا کنندگان قرار می‌دهد. با اشراف به تکثر عقاید معترضان و گوناگونی روش‌های اعتراض، اعتقاد داریم نمایش تفاهم بر سر اصولی اولیه آغاز شکل‌گیری همگرایی گروه‌های مخالف با جمهوری اسلامی است. 

این کارزار از سمت چه گروهی سازماندهی می‌شود؟
هیچ گروه، سازمان سیاسی یا نهاد دولتی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در اجرا یا مدیریت این کارزار مشارکت نداشته، ندارد و نخواهد داشت. ما گروهی از جوانان ایرانی هستیم، معتقد به اینکه جامعه‌ی ایران باید در این برهه‌ی حساس تاریخی از تضادهای موجود بگذرد. ما نیاز داریم برای رسیدن به تغییرات بزرگ از تفاهم بر سر جملات و اصولی بسیار ساده آغاز کنیم.

پس از جمع‌آوری امضاء، طومارهای این کارزار به دست چه کسانی خواهد رسید؟
در شرایطی که هر گونه اعتراضی توسط حکومت ایران سرکوب می‌شود، هدف این کارزار اعتراض آزادانه و بی‌پرده به وضعیت موجود است. دریافت‌کنندگان این طومارها مخاطبین همه‌ی اعتراضات چهار دهه‌ی گذشته هستند: رهبر جمهوری اسلامی، سران قوا و فرمانده سپاه پاسداران. همچنین نسخه‌ای ترجمه‌شده از این نامه برای دبیر کل سازمان ملل ارسال خواهد شد.

برگزارکنندگان این کارزارچه نظام سیاسی‌ای را برای آینده‌ی ایران پیشنهاد می‌دهند؟
اعتقاد داریم که شکل نظام سیاسی ایران بعد از گذر از جمهوری اسلامی تنها توسط مشارکت عمومی می‌تواند تعیین شود. ما پاسخ به این سوال را مسئولیتی عمومی و مربوط به آینده می‌دانیم. برای رسیدن به آن روز نیاز داریم در مورد بسیاری مسائل دیگر به تفاهم برسیم.

آیا می‌توانم بدون آشکار شدن مشخصاتم طومارهای ایران رفراندوم را امضا کنم؟
بله! آشکار شدن نام و مشخصات شما کاملا به اختیار خود شماست.

چند بار می‌توانم یک طومار را امضا کنم؟
از منظر فنی هر امضا نیاز به یک آدرس ایمیل دارد. با این حال از همه‌ی شرکت‌کنندگان تقاضا داریم که به منظور رسیدن به خالص‌ترین آمار ممکن تنها یک بار امضا کنند. تنها استثنا‌ء وقتی است که به نیابت از فرد دیگری که خواهان مشارکت است ولی امکانش را ندارد امضا کنید. 

مشارکت من در این کارزار و نتیجه‌ی نهایی آن چه تاثیری در تغییر شرایط خواهد داشت؟
بی‌پایه‌ترین ادعای ممکن این است که بگوییم مشارکت در این کارزار می‌تواند تغییری عینی در شرایط سیاسی ایران ایجاد کند. ایران رفراندوم چنین ادعایی ندارد. ما به دنبال جواب سوالاتی هستیم که برای اتحاد نهایی در راستای گزار از نظام سیاسی حاکم حیاتی هستند. ما اعتقاد داریم ترس از ابراز عقیده صراحت کلام را از بخش عمده‌ای از جمعیت ایران دور کرده است. با فراهم آوردن یک بستر امن می‌خواهیم این امکان را برای این جمعیت خاموش فراهم کنیم که حرفشان را بزنند. ایران رفراندوم را خیابانی امن بدانید برای ابراز اعتراض‌تان.

چرا در طومارهای این کارزار برای مخالفین گزینه‌ای در نظر گرفته نشده است؟
بر این باوریم که جمهوری اسلامی همواره و به هر وسیله‌ای برای جلوگیری از هم‌صدایی گروه‌‌ها و افراد مخالف وارد عمل شده است. اعتقاد داریم طرفداران این نظام به اندازه‌ی کافی به تریبون‌های متنوع موجود دسترسی داشته، دارند و خواهند داشت و همبستگی‌شان را می‌توانند به شیوه‌های مختلفی به نمایش بگذارند. هدف ما صدا دادن به جریان‌های مخالفی است که امکان نمایش اتحادشان را ندارند. 

چه برآوردی از تعداد مشارکت‌کنندگان دراین کارزار وجود دارد؟
تعداد معترضان به وضعیت موجود بدون شک به ده‌ها میلیون ایرانی می‌رسد. شاید بشود گفت اکثریت جمعیت ایران به شکلی از شرایط حاکم به تنگ آمده و دنبال راه خلاصی‌ است. با این حال گمان ما بر این است که جمعیت کوچک‌تری اطمینان دارد که جمهوری اسلامی را نمی‌خواهد و امکانی برای اصلاح آن قائل نیست. انتظارات ما از این کارزار متاثر از عوامل زیر خواهد بود: ۱) دامنه‌ی نفوذ اینترنت؛ ۲) همراهی عمومی در اطلاع‌رسانی؛ ۳) همراهی رسانه‌ها و چهره‌ها؛ ۴)‌ امکانات فنی شهروندان.

چه عواملی ممکن است به شکست این کارزار بیانجامد؟
۱) همراهی نکردن افرادی که با مواضع طومارهای ایران رفراندوم همسو هستند، اما به هر دلیلی امضاء نمی‌کنند؛ ۲) حجم تبلیغات منفی جریاناتی که با هر هزینه‌ای به بقاء نظام فکر می‌کنند؛ ۳)‌ امکانات فنی شهروندان (مانند عدم دسترسی به اینترنت وعدم توانایی در استفاده از آن و یا فیلترینگ)؛ ۴) همراهی نکردن افرادی که همراهی کردن با این کارزار را منوط به داشتن راه حلی قاطع در مورد آینده می‌دانند؛ ۵) همراهی نکردن کسانی که مخالفند اما امتداد شرایط موجود برایشان منفعتی شخصی به همراه دارد.

امنیت اطلاعات امضادهندگان را چطور تضمین می‌کنید؟
برای جلوگیری از هرگونه خطری برای امضا کنندگان، تصمیم گرفتیم که هیچ نوع اطلاعات شخصی را در سرور این وبسایت جمع‌آوری نکنیم. وبسایت ما تنها محل نمایش اطلاعات نهایی و اخبار مربوط به آن است. این کارزار به لحاظ فنی از طریق سامانه‌ی زیر پیاده‌سازی شده که سال‌هاست در این زمینه فعال بوده و امنیت آن تضمین شده است.

CHANGE.ORG

چطور می‌توانم این کارزار را به دست دیگران برسانم؟
تنها راه موفقیت این کارزار انتشار آن توسط شماست. از طریق همه‌ی شبکه‌های اجتماعی موجود، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، ایمیل و حتی به صورت حضوری می‌توانید این کارزار و محتوایش را به دست دیگران برسانید. هدف مشترک ما بالا بردن تعداد امضا‌ها تا جای ممکن است. تاکید می‌کنیم که به اشتراک گذاشتن این کارزار توسط امضا کنندگان تنها نیروی محرکه‌ی این کارزار است چرا که ما هیچ‌گونه بودجه‌ای برای تبلیغات نداریم. صدای این کارزار شمایید.

موفقیت این کارزار را چطور ارزیابی خواهید کرد؟
با توجه به آنکه انتظار نداریم تمام افرادی که با محتوای طومارهای این کارزار موافقند، موفق به امضا آن در محدوده‌ی زمانی مشخص شده شوند، موفقیت این کارزار را تنها می‌توانیم به صورت نسبی و در مقایسه‌ی با دیگر کارزارها و کنش‌های عمومی در فضای اینترنت بسنجیم. همزمان با ارائه‌ی گزارش نهایی هر طومار شیوه‌ی ارزیابی این کارزار را به اطلاع عموم خواهیم رساند.