Saros Körfezi'ne Dokunma! #sarosumadokunma

Recent news

#Sarosumadokunma

Değerli çevreci imza sahipleri, sizlere kampanyamla ilgili bilgi vermeden önce destekleriniz için teşekkür ederek başlamak istiyorum.
Bilindiği üzere kampanyaya neden olan FSRU denilen liman inşası ülkemizin en Kuzeybatısı'nda Edirne ilinin Keşan ilçesine bağlı Sazlıdere bölgesinde yapılacak olup çevreye vereceği zararlar bilim adamlarının da olumsuz raporlarıyla kanıtlanmış olup Edirne İdare mahkemesi tarafından reddedilmişti.

Ancak bu limanı yapmakta ısrarcı ve kararlı olan bazı çevreler pandemi sürecini fırsat bilerek Ankara'da alelecele toplanıp yeni bir ÇED olumlu raporu düzenleyerek mahkeme kararını hiçe sayarak planlarını halen devam etmekte olan yeni mahkeme sürecinin kararını beklemeden (ki çok az bir süre kaldı) bölgeye iş makinalarını getirerek hafriyata başladılar. Bu limanın yapımı sadece Kuzey Ege için değil tüm halkımızın geleceği için bir çevre felaketidir. Trakya toprakları geniş tarım arazileri ile adeta bir tahıl deposudur. Dünyamızın özellikle tarıma olan ihtiyacı bu pandemi döneminde daha da önem kazanmıştır.Limanın yapılacağı bölge ve Saroz Körfezi 1.derece SİT alanı olup her türlü imara kapalıdır.Sadece turizm amaçlı küçük ölçekli sınırlı sayıda konut yapılabilmektedir. Bu imza kampanyalarının amacı ise sesimizi daha geniş alanlara duyurmak, destekçilerin sayısını arttırarak olası çevre katliamlarının önlenmesine katkıda bulunmaktır.

Şimdi sizlerden kampanyamı  daha geniş halk kitlelerine, sivil toplum kuruluşlarına, resmi makamlara duyurabilmek için kullandığınız sosyal medya hesaplarınızda takipçilerinize duyurmanızı ve imza kampanyamızı büyütmemizi rica ediyorum. Kampanyamın etkin olabilmesi için imza sayılarının artması gerekiyor. Ayrıca yine sosyal medya heaplarımızdan @sarosgönüllüler olarak takip edebilirsiniz. Destekleriniz için tekrar teşekkür ederim.

 

Sunay Sonmez
1 week ago