Salda Gölü’nü Kurutacak ve Sahillerini Karartacak Krom Madenine Hayır

Mücadele alanı:İklim Krizi

Salda Gölü’nü Kurutacak ve Sahillerini Karartacak Krom Madenine Hayır

11.890 kişi imzaladı. Hedefimiz 15.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Burdur Valiliği (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü)

Bu kampanya neden önemli?

Salda Gölü, krom madeni nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya. 

Teke Yörükleri’nin kutsalı ve Salda Gölü’nü besleyen Eşeler Yaylası’nda bir krom madeni açılmak isteniyor! 

Maden, Salda Gölü'nün dünyaca ünlü sahillerinin tamamen kararmasına neden olacak ve bu sahilleri yok edecek! İnsan sağlığına ve nesli tükenmekte olan bitki ve hayvanlara zarar verecek.

Zontaş Zonguldak Taşkömürü Mad. San. ve Tic. A.Ş. tarafından kurulması planlanan maden için, tüm tehlikelerine rağmen 29 Aralık 2022’de “Çed Gerekli Değildir” kararı verildi. 

Fakat söz konusu maden:

 • Çevreye, insan sağlığına, dünyada başka hiçbir yerde bulunmayan ve nesilleri tükenmek üzere olan bitki ve hayvan türlerine geri dönüşü olmayacak şekilde zarar verecek.
 • İçme suyumuz kalmayacak!
 • Yeraltında dinamitle çalışacak olan krom madeni su yataklarının yerlerini değiştirerek yeraltı sularının damarlarını kesecek
 • Krom madeni yıkama tesisleri büyük miktarlarda su kullanacak! 
  Krom madeni 4 ilçenin içme ve sulama suyunu kirletecek ve zehirleyecek!
 • Bölgedeki krom madenlerinin Salda Gölü’nü ve diğer su kaynaklarını tehlikeli şekilde kirlettiği ve bu kirliliğin insan sağlığını çok olumsuz şekilde etkilediği Toprak İlmi ve Ekoloji Profesör Doğan Kantarcı tarafından hazırlanan bir rapor ile detaylı şekilde ortaya koyuldu.
 • Bölgedeki krom madeni eleme ve yıkamadan çıkan toz ve molozların derelere bırakılması sonucunda Salda Gölü sahillerine eşsiz beyaz rengini veren hidromanyezitler kararıyor.
 • Yapılması planlanan krom madeni bölgemizdeki iklim krizi kaynaklı kuraklık tehdidini tırmandıracak! Meteoroloji verilerine göre Burdur ili “şiddetli kuraklık” alanı olarak kategorize ediliyor. Karamanlı ilçe sınırları içerisinde kalan “flamingo cenneti” Karataş gölü yanlış politikalar ve iklim krizi kaynaklı kuraklık nedeniyle tamamen kurudu!
 • Krom maden işletmesi zehirli sularını yaylaya deşarj ederek 1000 yıllık ormanlarımızı ve dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan 2 endemik çiçeğimizi yok edecek!
 • Eşeler Yaylası’nda açılmak istenen krom madeni nesli tükenmek üzere olan vaşakların doğal yaşam alanını yok edecek! 

Eşeler Yaylası, endemik bitki türlerine ve yaban hayvanlarına ev sahipliği yapmakta olan biyolojik çeşitlilik bakımından çok önemli bir alan. Bölgede 1200-1300 yıllık karaçam, sedir ve ardıç türü ağaçlar var. 2020 yılında Eşeler Yaylası’ndaki sedir ağaçları T.C. Orman Genel Müdürlüğü tarafından “sedir gen koruma ormanı” ilan edildi ve koruma altına alındı. Eşeler Yaylası, dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan iki endemik tür bitkiye ev sahipliği yapıyor: Genista türü katır tırnağı ve Ebeenus reesei (yoksul geven) dünyada sadece Eşeler Yaylası’nda bulunuyor. 

Burdur'a ve Denizli’ye bağlı 4 ilçeye içme suyu ve tarımsal sulama suyu sağlayan, Salda Gölü’nü besleyen, bin yaşındaki ağaçlara, dünyanın başka hiçbir yerinde olmayan 2 çeşit bitkiye ve nesli tükenmek üzere olan vaşağa ev sahipliği yapan Eşeler Yaylası’nda krom madeni eliyle bir yıkım, tahribat ve katliam yaşatılmasına izin vermeyeceğiz!

Eşeler Yaylası’nda Zontaş Şirketi tarafından açılmak istenen krom madenine verilen “Çed Gerekli Değildir” kararından acilen dönülmelidir!

"Eşeler Yaylama Dokunma!" Sivil İnisiyatifi

Görseller:

Eşeler Yaylası’nda açılmak istenen krom madeni nesli tükenmek üzere olan vaşakların doğal yaşam alanını yok edecek! 

Krom madeni 5000 hayvanımızın yaylak olarak kullandığı tescilli meramıza zarar verecek! 

 

11.890 kişi imzaladı. Hedefimiz 15.000.