TİP 1 DİYABETLİLERİN SAĞLIKLI BİR GELECEĞİ İÇİN İNSÜLİN POMPALARI KARŞILANSIN

TİP 1 DİYABETLİLERİN SAĞLIKLI BİR GELECEĞİ İÇİN İNSÜLİN POMPALARI KARŞILANSIN

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.


Dünyada olmak üzere ülkemizde de birçok insan bir Otoimmün hastalığı olan tip 1 diyabet mellitus’a yakalanmaktadır. Tip 1 diyabet insülin ile tedavi edilen bir hastalık olsa da komplikasyonlar örneğin diyabetik retinopati ( göz hasarı ), nöropati ( sinir hasarı ) , ayak komplikasyonları , böbrek hasarı ( nefropati) , diyabetik ketoasidoz , Periferal damar hastalıkları ,Ayak ülserleri , Kalp hastalıkları ,  asla göz ardı edilemez. Sıkı bir takibin yapılması zorunludur. Aksi takdirde kişi vücudundan bir organını kaybedebilir. Günümüzde kullanılan insülin pompa ve insülin pompasıyla gelen CGM ( insülin pompasından ayrıda olabilir ) teknolojileri hastanın komplikasyonlarını önlemek , kan şekerini sıkı takip etmek ve en önemlisi hastanın kan şekerini olması gereken hedef aralığında daha fazla tutmak için tasarlanmış. Normalde insülin pompasının ayarlarını insülin enjeksiyonuyla tutturmak mümkün değildir. Çünkü pompa birçok şeyi nerdeyse ince hesap yaparak ayarlayabiliyor. Ve hızlı etkili insülinler ile her 24 saatte bir bazal insülini hastaya iletiyor. Pompanın yanında ayriyetten her 3 günde bir değişimi olacak set ve rezervuarlar geliyor. Böylece hasta 3 günde bir değişim ile seti vücudunda farklı bölgelerde uyguluyor.

Asıl konuya gelecek olursak ;

Bahsedeceğimiz büyük sorunun kaynağının aslında bu noktadan geldiği açık ve nettir. Dolarda artış sebebiyle her 3 günde bir uygulanması gereken set ve rezervuarlar’a zam gelmiştir. Sadece buda değil kan şekerini kontrol etmek için insülin pompası ile birlikte kullanılan CGM teknolojilerinin malzemelerinin masrafıda ayrı tutulamaz. Ve üstelik bunlara da zam gelecekmiş.

 

 

İp üzerinde yürüyen bir diyabetlinin hayatını kontrol altında tutması , ileride organları kaybetmesine sebep olacak komplikasyonları önlemesi için şu masrafları karşılamak zorunda olduğu bir gerçektir.

 

İnsülin pompası sarf malzemelerine %100 zam gelmiştir. Normalde 3 aylık sarf malzemeleri 263 tl ( çıkan fark ) gelirken şuan gelen zamla bu 600 tl olmuştur. Yani 3 aylık set ve rezervuar için hastanın cebinden 600 tl çıkacaktır.

 

Not : Yukarıda hastanın cebinden çıkan belirtilmiştir. Toplamda 3 aylık rezervuar gelen zamla 900 tl dir. 

 

İnsülin pompası ile birlikte kullanılan CGM’in malzemelerinin aylık masrafı 486 tldir. Üstelik buna da zam gelecekmiş. 

Bu ikisini de topladığımızda bir diyabetliye ne kadar çok maliyete mal olacağını görmemiz mümkündür. Üstelik bunun yanında kişinin diğer temel ihtiyaçlarının bunlarla birlikte ne kadara mal olduğunu da bir düşünün.

 

Şimdi soru sorarak sebebini öğrenmeye çalışalım

 

İnsülin enjeksiyonu yerine neden insülin pompası ?

 

Sebebini kendimden anlatarak açıklayacağım ben 10 senedir tip 1 diyabetliyim ve 10 sene boyunca iğnelerle uğraştım. Ve hala kolumda o iğnelerin şişlikleri var. Buna tıpta lipoatrophy deniyor . Bundan dolayı aynı yere günde 4 kez iğne vuracağıma insülin pompasında 3 gün aynı belli bölgeden sokup çıkarmadan insülin gönderimi varken neden insülin pompasını tercih etmeyeyimki 

Her akşam uyumaya başlamadan acaba hipoglisemiye girer miyim endişesiyle neden insülin pompasını tercih etmeyeyim. İnsülin pompasında hipoglisemiyi ( kan şekeri düşüklüğü )önleyen bir sistem var.

2 tip insülin kalemi kullanmam gerekiyorsa ve sadece tek bir insülin pompasıyla tek tip insülin kullanmak varken neden insülin pompasını tercih etmeyeyim. 

Yüksek ve düşük kan şekeri olduğunda pompanın alarmla uyarısı olduğu için neden insülin pompasını tercih etmeyeyim.

İnsülin pompasıyla kan şekerimi 24 saat izlemek varken neden insülin kalemine geri döneyim.

 

İşte bu bir insülin pompasının bir tip 1 diyabetlinin hayatını gerçek anlamda değiştirdiğinin göstergesidir.

Bu sebeple ilgili yerlere buradan sesleniyoruz. Sesimizi duyun . Çünkü bunlar son haykırışlarımız olabilir. Tüm diyabetlilerin hayatlarını devam ettirmelerini sağlayabilmeleri için 

 

LÜTFEN BU TEKNOLOJİLER OLMAK ÜZERE BUNLARLA BİRLİKTE GELEN 3 AYLIK SET VE REZERVUARLARI KARŞILAYIN TÜM BU İNSANLARIMIZIN SAĞLIĞINI VE YAŞAMLARINI DEVAM ETTİRMELERİ İÇİN SİZLERİN VECEREĞİ KARARIN HAYATİ BİR ÖNEMİNİN OLDUĞUNU HATIRLAYIN. BÜTÜN BUNLAR İNSANLAR İÇİN ÇOK ŞEY DEMEKTİR.

 

SESİMİZİ DUYUN. VE BİZE LÜTFEN DESTEK OLUN.

-Hakan Çelen Bey'den alıntılanmıştır