Rahim Ağzı Kanserini Önleyen HPV Aşısı Ücretsiz Olsun!

Rahim Ağzı Kanserini Önleyen HPV Aşısı Ücretsiz Olsun!

1.144 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.
1.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın yerel basında yer bulma ihtimali artar.
sağlık bakanlığı ve tarafına Arzu Kalın bu kampanyayı başlattı

HPV ( Human papilloma virüsü), papillomavirüs ailesine mensup, deri ve mukozal yüzeylerdeki bazal epitelyal  hücreleri enfekte eden bir DNA virüsüdür. Ve neden olduğu HPV enfeksiyonu, dünyada cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıktır. HPV'nin 100'den fazla tipi vardır. En fazla risk taşıyan tipler: Tip 6, Tip16, Tip18, Tip31, Tip51, Tip52, Tip , Tip56, Tip58, Tip66' dır.

HPV virüsünün kanser oluşturma riski 10-20 yıldır. Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tamamına neden olabiliyorken, ağız kanserinin %90'ında HPV pozitiftir. HPV virüsü kadınlarda genital siğil, rahim ağzı kanseri ve vajina kanserine yol açabilirken, erkeklerde de penis, scrotum ve anorektal kansere neden olabilir. HPV enfeksiyonu geçiren bir kadının rahim ağzı kanserine yakalanma riski 200 kat artar. Yapılan çalışmalarda, genç kadınlarda HPV görülme sıklığı yaklaşık %20 olduğu bulunmuştur. Yani ülkemizde her 5 kadından birinde HPV enfeksiyonu mevcuttur. Bu virüs nedeniyle dünyada her 2 dakikada 1, Türkiye' de her gün 2 kadın hayatını kaybediyor.

HPV'nin neden olduğu tüm durumlara özellikle kadınlarda ciddi ölümlere neden olan rahim ağzı kanserine karşı en iyi koruma aşılanmaktır. HPV aşısı cinsel hayatı başlamamış bir kadına yapıldığında Tip 16 ve Tip 18 olarak geçen ve kansere neden olan virüslere karşı %100 koruma sağlar. Günümüzde HPV aşısı için en uygun yaş cinsel hayatın başlamadığı 10-14 yaş aralığıdır. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) HPV aşısının hem kadınlarda hem erkeklerde  45 yaşa kadar yapılabilmesine onay vermiştir.

HPV aşısının fiyatları sürekli artmakla birlikte en son güncel fiyatı 700 ile 1500 tl arasında değişiyor. 3 doz yapılması dereken aşının en az 2 bin tl maliyeti oluyor. Kanser nedeniyle ölümler içinde 3. sırada olan rahim ağzı kanseri  aşılama ile tamamen önlenebilir bir kanser türüdür. Tüm bu nedenlerden dolayı HPV aşısı geri ödeme kapsamına alınmalı ve tüm kadınlar aşılanmalıdır.

Son olarak Avusturalya, Kanada, Portekiz, Norveç, Finlandiya, Danimarka gibi gelişmiş ülkelerde ücretsiz olarak okul aşılaması yapılıyor. Ülkemizde de bu durumun ciddiyeti biran önce anlaşılıp HPV aşısı ulusal okul aşı programına dahil edilmelidir.

HPV aşısı ücretsiz olsun!!

1.144 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.
1.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın yerel basında yer bulma ihtimali artar.