Sağlık çalışanlarının eşleri de aşıda öncelikli olsun

Sağlık çalışanlarının eşleri de aşıda öncelikli olsun

Başlama tarihi:
5 Nisan 2021
İmzalar: 11.302Sonraki Hedef: 15.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: İnci Kadıoğlu

Bilindiği üzere ülkemizde aşılamaya sağlık çalışanları ile başlandı. Süreç devam ederken sırasıyla 90 yaş üzerinden başlayarak, geriye doğru kısıtlamaya tabi tüm 65 yaş üzeri vatandaşlar aşılandı. Şu anda 60 yaş üzeri vatandaşların eşleri ile birlikte aşı olabilecekleri açıklanmış bulunmakta.

Sağlık çalışanları en büyük risk grubunu oluştururken, onların aynı evi hatta aynı odayı, yatağı paylaştıkları eşleri niçin aşı programına dahil edilmedi? Bu hakkın onlara da tanınması gerekmez miydi? Daha önce hiçbir yaş grubuna eşleri ile aşı olma imkanı tanınmazken, 60 yaşa gelindiğinde kimlere böyle bir fırsat doğdu?

Ayrıca kişisel görüşüm; evinde kalamayan, çalışmak zorunda olan binlerce çalışan dururken, niçin sokağa çıkma kısıtlaması bulunan ve zaten çok dikkatli olan 65 yaş üzerinden aşılamaya başlandı? 1 Mart'ta okulların açılacağı ilan edildikten hemen sonra öğretmenlerin de aşılanması gerekiyordu. Şu an tüm Türkiyede yüzlerce öğretmen covid-19'a yakalandı. Birlikte çalıştıkları tüm iş arkadaşları, öğrencileri ve kendi aileleri de temaslı ve riskli duruma düştüler. Bunu öngörmek çok mu zordu?

85 yaşında, yatalak, bırakın evini yatağından kalkamayan insanlara aşı yapıldı ama her gün evinden çıkıp işe gitmek zorunda olanlara hâlâ aşı yapılamadı. Sağlık çalışanları, maruz kaldıkları viral yükten dolayı en büyük risk grubundadırlar, onların eşleri ve aileleri de risk altında kalmaktadırlar.

Sağlık Bakanlığı’ndan sağlıkçı eşlerine de aşı hakkı verilmesini istiyoruz 

Hemen destekle
İmzalar: 11.302Sonraki Hedef: 15.000
Hemen destekle

Karar Vericiler