Alanya Belediyesi, sünnet töreninde 'Erkeklik Diploması' hatasından dönün

Alanya Belediyesi, sünnet töreninde 'Erkeklik Diploması' hatasından dönün

2.228 kişi imzaladı. Hedefimiz 2.500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Adem Murat Yücel (Alanya Belediye Başkanı) ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Berna Küçülmez

Alanya Belediyesi tarafından 27 Ağustos tarihi itibariyle başlayan 3 günlük sünnet şöleninde, Belediye Başkanı onaylı verilen ‘Erkeklik Diploması’nın yanlış bir amaca hizmet ettiğini düşünüyorum. 

Tıpkı toplu nikah ve düğün törenleri gibi sünnet konusunda da birçok belediye programlar düzenliyor, hem maddi durumu olmayan birçok insana fayda sağlıyor hem de büyük bir kutlama ortamı yaşanıyor. Fakat Alanya Belediyesi yetkililerinin, bilmeden de olsa, toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna zarar verecek bir adım attığını düşünüyorum. Sünnet gibi bir operasyon erkeklik kanıtı değildir, sünnet olmamış erkek çocukları da daha az erkek değildir. Bunun küçücük çocuklara erkeklik olarak sunulması ve özendirilmesini yanlış buluyorum.

Bugün, pek çok kadına şiddet olayı yaşanıyor ve bu olaylardan sonra uzmanlar hep toplumdaki cinsiyet eşitliğinin önemine dem vuruyor. Kız çocuklarının regl oldukları için alkışlandığı törenler yapılmıyorsa, erkek çocuklarının bu özel gününü ‘erkeklik diploması’ ile taçlandırmanın kime faydası vardır? 

Toplumumuzun ‘ben erkeğim’ işte bu da kanıtı demeyi düşünecek çocuklar yetiştirmeye ihtiyacı var mıdır?

Alanya Belediyesi'nin bu hatasından dönmesini, önümüzdeki yıllarda düzenleyeceği etkinliklerde bu diplomayı vermekten vazgeçtiğini açıklamasını istiyorum. 

İmzanızı atıp paylaşarak daha çok kişiye ulaşmama destek olabilirsiniz.

2.228 kişi imzaladı. Hedefimiz 2.500.