100 yıla kadar aktif kullanım ömrünü uzatmak için temel araştırma ve denemeleri destekleyi

100 yıla kadar aktif kullanım ömrünü uzatmak için temel araştırma ve denemeleri destekleyi

0 have signed. Let’s get to 100!
At 100 signatures, this petition is more likely to be featured in recommendations!
Oleg Teterin started this petition to Recep Tayyip Erdoğan’a

Uzun Ömür Temettü: Dilekçe

Dünyada her gün 150.000 insan ölüyor. Her 4 ölümden 3'ü yaşa bağlı hastalıklardan olarak sınıflandırılıyor.


Başlıca ölüm nedenleri arasında kalp krizi, inme, akciğer ve diğer solunum yolu hastalıkları, kanser, Alzheimer hastalığı ve diğer nörodejeneratif hastalıklar bulunuyor.

Beklenen yaşam süresi şimdi 72. 1800'de küresel yaşam beklentisi 29 olduğu için son iki yüzyıldaki bu değişim şaşırtıcı. Beklenen yaşam süresi 1950 yılında 46 idi ve bu değişimin büyüklüğünü gösteriyor.

Bu artışın kutlanması gerektiği açık olsa da, insanların kritik olarak hasta olduğu süre de uzadı.

Bulaşıcı hastalıklardan ve çocukluk çağı ölümlerinden kaynaklanan ölümler, orta yaştakiler arasında kalp krizlerinden kaynaklanan etkinin azalmasıyla birlikte çok daha az sıklıkta meydana gelmeye başladı, artık insanlar kanser ve nörodejeneratif hastalıklar gibi daha uzun vadeli hastalıklardan muzdarip.

Bu hastalıklar insanların uzun yıllar acı çekmesine, devletlerin bakım tesislerine ve hizmetlerine büyük meblağlarda para harcamasına neden olabiliyor.

Mevcut sağlık hizmetleri paradigması, klinik olarak ortaya çıktıklarında bu hastalıkların tedavisine odaklanmaktadır. Son yıllarda, insan biyolojisini anlamadaki ilerleme, bu hastalıklardan yukarı doğru hareket etmenin ve bu hastalıktan önce gelen bozulmaya müdahale etmenin potansiyel faydalarını göstermiştir. Genellikle bu bütünsel bozulmayı yaşlanma olarak adlandırırız.

Bu yeniden inceleme, dejeneratif hastalıkların önleyici ve iyileştirici bir şekilde tedavi edilmesine yol açıyor. İnsan arayışının en heyecan verici alanı haline gelen ve büyük olasılıkla tüm zamanların en büyük endüstrisine dönüşen Uzun Ömür Dönemi başladı.

Sağlıklı uzun ömür hakkında konuştuğumuzu vurgulamak gerekir.Bunu Healthspan yani sağlıklı yaşam süresi olarak adlandırırız. Bu insanların daha iyi bir yaşam için veya daha uzun bir yaşam için çalıştığını gösteriyor. Eşlik eden maksimum yaşam süresi artışları henüz teoriktir.

Sağlıklı yaşam süresi artışının sosyal ve finansal faydaları daha iyi bir şekilde açıklanmıştır. Birçoğu bunu uzun ömürlü temettü olarak adlandırıyor.

Uzun ömürlü temettü, uzun bir süre boyunca insanlara bakma maliyetlerindeki tasarrufları ve ayrıca yaşlı bireylerin üretken bir topluma potansiyel katkılarını gösterir.

Her toplumda zaman içinde biriken bilgeliğin daha derin ve daha uzun bir entegrasyonu için bireysel, aile ve sosyal faydalar da vardır.

Türkiye'de yaşam beklentisi şu anda 77.4 yıl. Avrupalı ülkeler arasında geride ve bunun ötesinde orta ve uzun vadede mümkün olan önemli bir mesafede bulunuyor.

Türkiye nüfusu sağlık hizmetlerine 35.44 milyar dolar harcıyor.

Şu anda yaşa bağlı hastalıklara adanmış bir devlet Ar-Ge tahsisi bulunmamaktadır.

Bu, ‘sağlık bakımı’ndan ziyade gerçekten ‘hasta bakımı’ olan ve mevcut bilimsel ilgi, araştırma ve geliştirme alanlarından en iyi şekilde yararlanmayan çok eski bir yaklaşıma dayanan kaynakların yanlış tahsis edilmesidir

Hükümetin yıllık bütçesinin özel bir kısmı ile yaşlanmayı önlemede disiplinler arası araştırmalara ayrılmış bir bölümüyle sağlanan iş, bilim ve toplumsal fırsatlar çok geniştir.

Acıyı hafifletecek, sağlık hizmetlerini güçlendirecek ve uzun ömürlü temettü ve tüm faydalarını sağlayacak faydalar.

21. yüzyılın bu endüstrisinin kamusal ve özel bir moonshot tarzı kucaklaması, araştırma, klinik denemeler, yaş teknolojisinde özel eğitim, ticari ve toplumsal işbirliklerine izin verebilir ve Türkiye'yi bu alanda lider yapabilir.


Bu hedefi hafifletmek için, bu dilekçe, Türk hükümetinden 2022 bütçesinden itibaren harcamalarının %5'ini ‘uzun ömürlü temettü Türkiye başlığı altında yaşlanma karşıtı araştırma alanına vermesini istemektedir.

Bu fonlar yaşlanma, yaşlanma karşıtı tedaviler, yeni gelişmelerin klinik denemelerini yürütmek, yapay zeka ve büyük veri kullanarak modern teknolojileri finanse etmek için temel araştırmalar için kullanılacaktır. Amaç, alanı en iyi şekilde ilerletmek için devletle ilişkili mevcut eğitim ve ticari kurumların yanı sıra özel ortakları ve aslında uluslararası ortaklıkları birleştirmek olacaktır


Bu dilekçeyi imzalayarak, her birimiz kendi uzun ömürlülüğümüze ve sevdiklerimizin uzun ömürlülüğüne kişisel bir katkı yapabilir ve önümüzdeki 10 yıl içinde yeni gelişmelerden yararlanabilir ve mümkün olduğunca uzun süre kaliteli, sağlıklı ve aktif bir yaşam sürdürme şansına sahip olabiliriz.

Bu dilekçe, dünyanın 252 ülkesinin her birinde 50'den fazla dilde sunulacaktır. Şu ana kadar gönderilmiş olanlar :


ABD: http://chng.it/7WZbBvGzpk

Birleşik Krallık: http://chng.it/TRC6TjVpyn

İrlanda: http://chng.it/hfT62Gx62Z

İsrail: http://chng.it/Cb2pvh26tx

Finlandiya: http://chng.it/DPkZjsJdjB

Rusya: http://chng.it/2zbnmvJPRC

Ukrayna: http://chng.it/KhPLBbyWVn 

Maldivler: http://chng.it/gvbQ95SdGn

Fransa:  http://chng.it/X5LSQnwWpm

Brezilya: http://chng.it/WRskvV6Syy

Portekiz: http://chng.it/BhnDCPDDBr

Angola: http://chng.it/wpZZpdfwRf

Doğu Timor: http://chng.it/F7QsL4XcrR

Cape Verde: http://chng.it/ZdmjnLS9dS

Gine-Bissau: http://chng.it/CwrLgVpZC4

Mozambik: http://chng.it/7gQhYC5Qbw

São Tomé ve Príncipe: http://chng.it/rfQr2gycWS

Ekvator Ginesi: http://chng.it/b8hVnky78w

İspanya: http://chng.it/mgvr8rfC52

Meksika: http://chng.it/QVR8fgKkvN

Yunanistan:  http://chng.it/p92Tdnk2SK

Şili: http://chng.it/DgPZmhpKgt

Almanya: http://chng.it/vNN6mtXm5z

Kanada: http://chng.it/tnHkSzLxMN

Vietnam: http://chng.it/XcYWvdm5hp


Lütfen bu bağlantıları bu ülkelerdeki arkadaşlarınızla paylaşın.

Dilekçe haberlerini, muhtemelen Telegram'daki uzun ömürlülük konusundaki en büyük açık kanaldan takip edin: https://t.me/LongevityInTime

 

Oleg Teterin - Biyoteknoloji uzmanı. Longevity InTime kurucusu. Ortak yapımcı:  Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Dustin Hoffman, Sofia Vergara, Jon Leguizamo'nun oynadığı Jon Favreau (Aslan Kral, Demir Adam) tarafından yönetilen “şef” ödülünü kazandı. Moskova, Rusya.

José Luis Cordeiro Mateo -  Mühendis (MIT), ekonomist, fütürist ve transhümanist. Ekonomik kalkınma, Uluslararası İlişkiler, Latin Amerika, Avrupa Birliği, para politikası, anayasaların karşılaştırılması, enerji eğilimleri, kriyonik ve uzun ömür gibi farklı alanlarda çalışmalar yapmış. Yazdığı kitaplar arasında The Great Taboo, Constitutions Around the World: A Comparative View from Latin America, and (in Spanish) El Desafio Latinoamericano ("The Latin American challenge") ve La Muerte de la Muerte ("The death of death”) yer alıyor. Madrid, İspanya.

Martin O Dea - İş Stratejisti ve yazar. On yıldan fazla bir süredir uzun ömürlülük alanında aktif. Uzun ömürlü hızlandırıcı CEO'su. Dublin, İrlanda.

Oliver Zolman - MD. Kanıta dayalı uzun ömür uzmanı, yaşlanmanın 78 organın tamamında müşterilerde ölçüldüğü 20one kliniğinin kurucusu, MRG, ultrason, cihazlar ve biyoakışkan kullanılarak ve kanıta dayalı uzun ömür 'Seviye 1 2 3 tedavileri' tüm organlarda yaşlanmayı tersine çevirmek için kullanılır. Cambridge, İngiltere.

Ilia Stambler - PhD. Uzun yaşam uzmanı ve aktivist. Vetek (Kıdem) Derneği baş bilim Sorumlusu-uzun ömür ve Yaşam Kalitesi hareketi, İsrail. Uluslararası uzun ömür İttifakı (ıla) Yönetim Kurulu Üyesi. Tel Aviv, İsrail

Vyacheslav Krutko - Teknik Bilimler doktoru. SPSMU Sechenova, Biyolojik Bilimler Adayı, Profesör, Tıp ve ISA RAS, proje Gerontoloji ve Geriatri için Bilimsel Konsey “Yaşlanma Karşıtı Tıbbi Sistem Teknolojileri” Komisyon Başkanı "Uygulamalı Gerontoloji" Başkanı Ekolojisi Sistem Analiz Laboratuvarı Başkanı ve Bilgi Teknolojileri. Moskova, Rusya

Yusipova Yulia - PhD, MD, Rektör Uluslararası geleneksel tıp Enstitüsü, CEO Uluslararası bütünleştirici ve yaşlanma karşıtı Tıp Enstitüsü (AB), Kurucu Ortak Avrupa Longevity Üniversitesi. Moskova, Rusya.

Dr. Reagan Edith Lorraine L - MBA, EdM, MALS, MLS, PhD Yarı zamanlı işletme profesörü, pazarlama ve sağlık iş, ve Sosyal Bilimler eğitmeni, ve iş, diller, ve sert Bilimler. Fransa.

Vinicius Esteves Teixeira - Öğretim ve bilimsel araştırma deneyimi ile teorik ve Hesaplamalı kimya alanında lisans, yüksek lisans ve doktora derecesine sahiptir. Şu anda uzun ömürlü araştırma geliştirme ve genel nüfus için sağlık yararına kamu politikalarının uygulanması ile ilgilenmektedir. Porto Alegre, Brezilya.

Mateus Potumati Mariano - VIVEAGORA Projesi CEO'su ve İçerik Direktörü, gazeteci, çevirmen, marka ve içerik danışmanı, 20 yıllık deneyime sahip, Hukuk ve Sosyal Bilimler Lisansı, MIT'den tasarım odaklı düşünme uzmanlığı. Sao Paulo Brezilya.

Sergio Martínez de Lahidalga Tarrero – Miami Üniversitesi'nden Fizik Lisansı. Yapımcı, yönetmen ve görsel-işitsel editör. Alianza Futurista'nın başkanı. Cankurtaran Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi.

Nina Skorytchenko, MSc, MA, BSc, NT, Avenna ve Wellcode Life'ın kurucusu ve CEO'sudur. İnflamatuar hastalıklar için hassas sağlık ve zindelik alanında önde gelen bilim adamları ve sağlık profesyonelleri ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Avenna şirketinde, İnflamatuar Hastalıklar için bir in vitro tanı platformu olan Glyhealth adlı bir teknolojinin çevirisini yönetiyor. Ürünleri, inflamatuar bağırsak hastalığı ve Covid-19 gibi durumlar için erken teşhis ve tedavi kişiselleştirmesi için glikomik biyobelirteçleri içerir. Oxford, Birleşik Krallık

Eliseo San Juan Poblete, Endüstri İnşaat Mühendisi, Bilim Lisansı, eko-sürdürülebilir projelerde deneyime sahip, Chrono Corrector Chile projesinin Kurucusu, bilim insanı olmayanlara yaşam uzatma ve uzun ömür hakkında bilgi vermek. Valparaiso, Şili

Wolfgang Möcklin, klinik-onkolojik kök hücre araştırmalarında deneyim sahibi hekim, kök hücre genişletme alanında araştırma yapan, bilişim alanında bağımsız, yaşlanma karşıtı odaklı. Freiburg im Breisgau, Almanya.

David Blokh Doktora derecesini 1998 yılında Negev, İsrail'deki Ben-Gurion Üniversitesi'nden Yöneylem Araştırması alanında aldı. biyotıp ve ekonomide madencilik teknikleri. Rastgele verileri işleme konusunda 35 yıllık deneyime sahiptir. David Blokh 40'ın üzerinde bilimsel makale yayınlamıştır. Ayrık Uygulamalı Matematik, Bilişim Sistemleri ve Yöneylem Araştırması, Biyotıpta Bilgisayar Yöntemleri ve Programları, Kanser Tespiti ve Önlenmesi, Tıpta Bilgi Yöntemleri, Nörobiyolojide İlerleme, Yaşlanma ve Gelişim Mekanizmaları, Genomik ve Bilişim, Uygulamalı Tıp Bilişimi alanlarında makaleleri yayınlandı. .

Mitra Shokrollahi, Kanada Toronto Üniversitesi'nde Biyomedikal araştırmacı ve Laboratuvar Tıbbı ve Patobiyoloji alanında doktora öğrencisi

Bulat Gaifullin, PhD, Psikogerontolog, Uzun Ömür Tıbbında Sistem Analisti, Moskova Devlet Üniversitesi Moskova Doğa Bilimcileri Derneği Gerontoloji Bölümü Sekreteri, Rusya Bilimler Akademisi Gerontoloji Derneği Moskova Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi, Kanada Üyesi Uzun Ömür Derneği. Kanada

0 have signed. Let’s get to 100!
At 100 signatures, this petition is more likely to be featured in recommendations!