Rüzgar enerjisi için eşi benzeri olmayan ormanları yok edecekler.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.


Günümüzün en önemli sorunlarının başında enerji kaynaklarının hızla tükenmesi geliyor. Ülkeler, bu sorunu aşabilmek için alternatif, temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları arıyor. Bunların başında da güneş ve rüzgar geliyor. Birçok ülke Rüzgar Enerji Santrali ile temiz enerji üretiyor. Bu santraller ülkemizde de hızla yaygınlaşırken, beraberinde bazı sorunları da getiriyor. Bunun en son örneği İznik’te yaşanacak. İznik’in dağ köylerinde kurulması planlanan Rüzgar Enerji Santrali (RES) için onbinlerce ağaç kesilecek.

Yuva Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret AŞ, Sakarya, Bilecik ve İzmit ve İznik’te 130 RES kurmak için harekete geçti. İlk projede bu santrallerden sadece 5 tanesi İznik’te bulunuyordu. Ancak, diğer illerden gelen tepkiler üzerine proje değişti ve 53 santralden 30’unun İznik’in Hacıosman, Gürmüzlü, Çandarlı, Tacir, Sarısu, Kırıntı ve Kutluca köylerine yapılması kararlaştırıldı. Firma ÇED Gerekli Değil raporu da aldı.

BÖLGE HALKINDAN TEPKİ

Ulaşım imkanlarının kısıtlı olması nedeniyle hala vahşi orman niteliğini koruyan ve içerisinde yüzlerce tür canlıyı barındıran doğanın kısa süre içerisinde şantiye alanına dönmesi beklenirken, binlerce canlının da yaşamı son bulacak. RES kurulacak bölgede yaşayan vatandaşlar ise tedirgin bekleyiş içerisinde.

Bölgenin organik ve doğal üretim için tüm alt yapıya sahip olduğunu belirten vatandaşlar, ekolojik turizm içinde oldukça iyi bir lojistik imkana sahip olduğunu anlatıyorlar. Santrallerin çevreci olduğunu ancak yer seçiminin yanlış olduğunu anlatan çevre sakinleri, projenin 3 kez değiştiğine dikkat çektiler. Sakarya, Bilecik ve İzmit ve Bursa’nın yer aldığı ilk projede 130 santralden sadece 5’inin İznik’te bulunduğuna değinen vatandaşlar, Gölcük’te kurulmak istenen santrallere halkın büyük tepkisi nedeni ile projenin değiştirildiğini, Adapazarı ve Bilecik’te bulunan istasyonların iptal edildiğini anlattılar.

İznik’e 30, Gölcük’e 23 olarak projenin son halini aldığını söyleyen vatandaşlar, temiz enerji üretilmek adına diye bütün ormanın yok olacağını vurguladılar. RES’lerin kurulacağı bölgelere giden orman yollarının bu malzemelerin ve araçların geçmesi için uygun olmadığını, bu nedenle 50 metre genişliğe çıkartılacak şekilde genişletileceğini belirten yöre halkı, açılacak yollar ile ormanın tamamen yok olacağına dikkat çektiler.Bugün Uğur imzanı bekliyor!

Uğur Karagöz bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Rüzgar enerjisi için eşi benzeri olmayan ormanları yok edecekler.». Uğur ve imza atan diğer 1.002 kişiye katıl.