Petition Closed
Petitioning Prezydent Miasta Tarnowa and 2 others

Zakaz przedstawień w cyrkach ze zwierzętami na terenie Tarnowa

Apelujemy, aby władze miasta Tarnowa nie wynajmowały terenów gminnych cyrkom, w których dla rozrywki wykorzystuje sie zwierzęta. Stanowczo sprzeciwiamy się organizowaniu w naszym mieście niehumanitarnych spektakli, które opierają się na cierpieniu zwierząt.

Zwierzęta w cyrkach przebywają często w obcym dla nich klimacie, oderwane są od stada i pozbawione możliwości nawiązywania właściwych dla nich relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Przetrzymywane są w stalowych klatkach, które opuszczają tylko na czas występów. Co więcej, są nieustannie przewożone z miejsca na miejsce, co staje się dla nich źródłem dodatkowego stresu. Pod płaszczykiem edukacji pokazuje się dzieciom uwięzione, zachowujące się wbrew własnej naturze, ośmieszone zwierzęta. Widok kręcącego się w klatce jak w hipnotycznym transie czy kiwającego się godzinami zwierzęcia - co świadczy o chorobach psychicznych z braku przestrzeni i możliwości ruchu - jest nagminny. Sytuacje obserwowane podczas występów nie oddają w pełni bólu i cierpienia zwierząt, jakie mają miejsce między występami, podczas tresury i dalekiego transportu.

W Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji, Chorwacji, Izraelu, Peru, Singapurze, Holandii oraz na Węgrzech i Kostaryce obowiązuje zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. W Grecji, Boliwii, Chinach i Brazylii natomiast zakaz obejmuje wszystkie zwierzęta. W Danii, Australii, USA, Szwajcarii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Indiach wprowadzono częściowe ograniczenia. Wiele miast na świecie wprowadziło takie zakazy, mimo iż prawo krajowe zezwala na użycie zwierząt w cyrku.

Żądamy wprowadzenia zakazu organizowania na terenie Tarnowa, przedstawień w cyrkach ze zwierzętami, oraz organizowania wszelkich innych imprez, podczas których rozrywka człowieka wiąże się z niehumanitarnym traktowaniem zwierząt.

Chcielibyśmy, aby Tarnów podobnie jak inne miasta w Polsce stał się miastem wolnym od cyrków wykorzystujących zwierzęta i promującym humanitarne formy rozrywki. W trosce o dobro zwierząt, a także o odpowiednie wychowanie dzieci, które będą w przyszłości decydować o rozwoju naszego społeczeństwa, prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego apelu.

This petition was delivered to:
 • Prezydent Miasta Tarnowa
 • Przewoedniczący Rady Miasta
  RADA MIASTA TARNOWA
 • RADA MIASTA TARNOWA


  Fundacja Zmieńmy Świat started this petition with a single signature, and now has 1,257 supporters. Start a petition today to change something you care about.
  Today: Fundacja Zmieńmy Świat is counting on you

  Fundacja Zmieńmy Świat needs your help with “Prezydent Miasta Tarnowa: Zakaz przedstawień w cyrkach ze zwierzętami na terenie Tarnowa”. Join Fundacja Zmieńmy Świat and 1,256 supporters today.