Playstation İngiltere'ye fiyatlar ile ilgili toplu mail atıyoruz!

Playstation İngiltere'ye fiyatlar ile ilgili toplu mail atıyoruz!

864 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
cro.en@eu.sony.com ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: ALİ ÖZDENİZ

 PSN Store'daki son fiyat artışları hepinizin malum ve Playstation Türkiye'de bu konuda son derece ilgisiz. Her şey İngiltere'den yönetiliyor, bizim yetkimiz yok diyip işin içerisinde sıyrılıyorlar. Ben koltuklarını en azından bir süre daha kaybetmemek için yaşadığımız sıkıntıyı tam olarak İngiltere'deki yöneticilere aktaramadıklarını düşünüyorum.

Bu nedenle Playstation İngiltere'ye sıkıntımızı anlatan mailler gönderelim diyorum. Ben bir e-posta metni hazırladım, üzerinde düzeltmeler yapıp & uzlaşıp sonra toplu bir şekilde bulduğumuz iletişim adreslerine gönderelim.

 

Hello there,

I am writing this email with the hopes of conveying the concerns of Turkish Playstation community.

As a member of Playstation community in Turkey, I must sadly report that, the latest pricing strategy of Playstation Turkey online store has started to greatly impact whether we can afford to play games. You might know that Playstation Turkey online store is not locally managed and is subject to European pricing. In other words, we pay close to 70 euros for newly released games. The problem is, we can't afford it economically. You can clearly see our predicament when you simply compare minimum wages across countries like France, Germany and the UK versus Turkey. By simply comparing minimum wages, you can see that a person in those countries earn about five (yes 5!) times of a counterpart in Turkey (around 1500 euros vs 300).

The solution to our problem is not as hard as it sounds. You can see for yourself that online services like Spotify, Netflix, Apple Music, EA Access and Xbox Game Pass all have special pricing for Turkey. Furthermore, STEAM has special pricing and discounts for our country as well.

In short, we kindly ask Sony to revise the prices for Turkish Playstation Store and apply the fixed exchange rate that will make games reachable for Turkish Playstation players. We think it may be obtainable by revising the prices and putting a region lock to games that are sold on the Turkish playstation store.

Best regards,

Forum Donanım Haber Linki

 

 

864 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.