Palestyńskie strajki głodowe – otwarta petycja CEPR (Council For European Palestinian Relations)

Petition Closed

Palestyńskie strajki głodowe – otwarta petycja CEPR (Council For European Palestinian Relations)

This petition had 96 supporters
Kampania Solidarnosci z Palestyna started this petition to Parlament Europejski Andrzej Grzyb and

Palestyńskie strajki głodowe – otwarta petycja CEPR (Council For European Palestinian Relations)

Oficjalne dane podają, że ponad 1.500 tysięcy palestyńskich więźniów podjęło strajki głodowe w proteście przeciwko warunkom panującym w izraelskich więzieniach i procederom administracyjnych zatrzymań. Większość rozpoczęła swój protest 17 kwietnia, ale znane są przypadki więźniów, którzy rozpoczęli swoje strajki głodowe znacznie wcześniej. Dwoje z nich, Bilal Diab i Tha’er Halahlal, znajduje się w ciężkim stanie i ich życiu zagraża niebezpieczeństwo, ponieważ głodują już od 70 dni.


Stowarzyszenie Grup Wsparcia dla Więźniów i Obrońców Praw Człowieka, Adameer, stwierdza, że 20% całkowitej populacji palestyńskiej na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych (i prawie 40% populacji mężczyzn), zostało aresztowanych przez izraelskie władze. Obecnie w izraelskich więzieniach przebywa ponad 4.500 tysiąca Palestyńczyków, a około 300 z nich trzymanych jest w tzw. „areszcie administracyjnym”. Administracyjne zatrzymanie jest praktyką wojskową, która zezwala władzom izraelskich na bezterminowe i przedłużane w nieskończoność przetrzymywanie więźnia, bez postawienia mu zarzutów i szansy na sprawiedliwy proces.


Warunki narzucone na więźniów i zatrzymanych są szokujące. Na porządku dziennym jest umieszczanie więźniów w izolatkach i zakazywanie odwiedzin ze strony najbliższej rodziny. Więźniowie trzymani w izolatkach, więzieni są na niespełna dwu i pół metrowej przestrzeni i mają do dyspozycji jedynie koc i materac. Zatrzymani mają pozwolenie na styczność ze słońcem i świeżym powietrzem jedynie przez godzinę dziennie, ich ręce i nogi wciąż pozostają jednak w tym czasie skute kajdankami. Jednym z najgłośniejszych przypadków jest areszt Abdullaha Barghoutiego, który spędził w izolatce aż dziewięć lat.


Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, my, niżej podpisani, wzywamy do natychmiastowej odpowiedzi na pokojowe protesty Palestyńczyków. Obecna sytuacja Palestyńczyków w izraelskich więzieniach jest nie do zaakceptowania. Wzywamy, zarówno izraelski rząd jak i instytucje międzynarodowe, aby uznały poniższe żądania więźniów:


1) Aby prawo międzynarodowe i jego postanowienia w odniesieniu do nakazów administracyjnych zatrzymań, były przestrzegane.
2) Aby Izrael zakończył politykę administracyjnych zatrzymań.
3) Aby Izrael zakończył politykę zamykania więźniów w izolatkach.
4) Aby więźniowie mieli prawo do widzenia się ze swoimi rodzinami.

Podpisani:

Petition Closed

This petition had 96 supporters

Share this petition