Ozan ve tüm otizmli çocukların eğitim hakkı için AİHM’E sesleniyoruz

Ben bir otizmli annesiyim. Sizlerden sadece 1-2 dakikanızı ayırıp, otizmli tüm çocukların eğitim hakkı için yıllardır süren hukuki mücadelemize imzanızla destek olmanızı rica ediyorum.

Biz, yıllardır okullara kabul edilmeyen çocuklarımızla, yetersiz eğitim saatleri ve eğitimci bulamama gibi çok temel sorunlarla mücadele ediyoruz. Oğlum Ozan’ı 5 yıl önce otizmli olduğu için kabul etmeyen özel okulla ilgili açtığımız ‘ayrımcılık davası’ 5. yılına girdi. Ülkemizde bu konuya dair hiçbir çözüm getirilemedi.

Durum acil, çünkü zaman akıp gidiyor, çocuklarımız büyüyor deyip mücadelemizi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşıdık. Ancak 4 senedir AİHM’de bekleyen dosyamız hala sonuçlanmadı!

Uygun bir eğitim almadan geçen kayıp yıllarımızı kimse bize geri veremiyor. Belli yaşlarda almaları gerekenler eksik kaldığında, pek çok çocuğun durumu her geçen yıl zorlaşıyor.

Ülkemizdeki otizmli çocukların yüz binlercesi hala uygun eğitimden yoksun, pek çokları evinden dahi çıkamıyor, sosyal alanlara kabul edilmiyor, okullara alınmıyor, yetkin ve tecrübeli eğitimci bulmak mümkün olmadığından durumları giderek ağırlaşıyor.

Üstelik bizlerin hayatı bir gün bitecek. Her gece ‘ya bizden sonra onlar ne olacak?’ sorusu ile uykularımız kaçıyor.

Ozan’ın ve on binlerce otizmli çocuğun, ailenin sadece eğitim hakkı için değil, yaşam hakkı için AİHM’in artık karar vermesini istiyoruz. Lütfen sesimizi duyurmamız için imzanızla yanımızda olun!  

This petition will be delivered to:
  • Avrupa insan hakları mahkemesi


    SEDEF ERKEN started this petition with a single signature, and now has 287,030 supporters. Start a petition today to change something you care about.