Organ ve Doku Nakli Yasası değişsin. Binlerce kişinin hayatı kurtulsun.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 150.000.


Merhaba benim adım Dilek,

22 yaşındayım, 5 buçuk yıldır böbrek nakli bekliyorum ve Türkiye’de benim gibi organ nakli bekleyen 90 binin üzerinde hasta var. 

Lütfen benim ve benim gibi organ nakli bekleyenlerin sesine kulak verin.

Türkiye’de organ bağışı yapan insan sayısı çok az. Belki de çoğu bunu sadece aklına gelmediği ya da bu konuda bilgi sahibi olmadığı için yapmıyor. Pek çok kişinin hayatını kurtaracak organlar da çürüyüp gidiyor. Oysa bu sorunun bir çözümü var! 

Ben bu imza kampanyası ile 1979 tarihinde yürürlüğe giren Organ ve Doku Nakli Kanunu'nun güncellenmesini istiyorum. Bu kanun “Müracaata dayalı gönüllülük” yerine “otomatik organ bağışı” şeklinde değişmeli.

Yani bir kişi ölmeden önce aksini belirtmediği sürece tüm organlarını bağışlamış kabul edilse hem benim hem de benim gibi organ nakli bekleyen on binlerce insanın hayatı kurtulabilir. İstemeyenler de e-nabız sisteminden, organ bağışlamak istemediğini belirtebilir. 

Bunu birlikte başarabiliriz! Pek çok gelişmiş ülkede otomatik organ bağışı uygulaması var. Bu uzak bir hayal değil. İngiltere, Hollanda, Fransa, İspanya, Avusturya, Almanya, Belçika, Lüksemburg, Bulgaristan, Galler, İrlanda, Şili, Sırbistan, Singapur, Hırvatistan, Macaristan, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Arjantin’de bu uygulanıyor. 

Uygulaması da zor değil. Nasıl ki e-nabız sisteminden organ bağışı yapmak istediğimizi beyan ediyoruz. Yeni sistemde organ bağışı yapmak istemeyenler, istemediğini beyan edebilir. 

Bu imza kampanyası ile binlerce yaşamı değiştirebiliriz. Ben haftanın 3 günü 4 saat boyunca makineye bağlı yaşıyorum. Kollarım iğne izleriyle dolu. Bunu yaşamayan bilemez. Bana yardım edin, benim gibi organ nakli bekleyen 90 bin kişiye yardım edin.

Organlar toprak olup gitmek yerine bize yaşam versin. Unutmayın ki herkes bir gün organ nakline ihtiyaç duyabilir.

Kampanyamı imzalayanlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Sevgiler

Dilek