Petition Closed

ODTU KKK 2017-2018 Öğrenim ücretlerine itiraz ediyoruz

This petition had 862 supporters


*english translation below

Yıl aşırı, öğrencinin durumunu ve mali yeterliliklerini göz önünde bulundurmadan, yüksek öğretim kurumlarına ilişkin kısır düzenin, öğrenci, öğrenci adayı ve ailelerini soktuğu finansal çıkmazları dikkate almaksızın, açıklanan ve hayata geçirilen öğrenim ücretleri zamları, özellikle 2017-2018 akademik yılı öğrenim ve kayıt ücretleri, ODTU Kuzey Kıbrıs Kampüsü  öğrencisinin çaresizliğinden çıkar sağlar niteliktedir.

2017-2018 akademik yılı için yapılan zamlar diploma ve formasyonun, eğitim yolulya hak edildiği değil para karşılığında satıldığı izlenimini vermektedir.

Her sene kayıt yaptıran öğrenci miktarının yarısı kadar mezun vermeyen bir kampüste (ki nüfusu giderek artmaktadır), yeni ve mevcut öğrencileri, talebe rağmen ek yurt yaptırmayan ODTU KKK yönetimi yerel gayrimenkul sahiplerinin insafına terk etmiş, böylece okul kayıtları için gereken maddiyatı sağlaması iki kat zorlaşan öğrenciyi ve öğrenci ailelerini 2017-2018 akademik yılı için beyan ettiği zam ve ücretlerle daha da imkansız bir duruma sokmuştur. Böylesine bir umursamazlık içinde yapılan zamlar sadece öğrenci ve öğrenci ailelerine giydirilen haksız yargıları yansıtmakla kalmamakta aynı zamanda mali açıdan kıstırılan ailelerin ve öğrencilerin çaresizliklerinden de faydalanmaktadır. Her sene yaklaşık 500 öğrenci nüfus artışı yaşayan bir kampüste böylesine yüksek zamlar ancak, öğrencinin sınırsız imkanları olduğunun varsayıldığını göstermektedir.

Söz konusu durum acilen, kayıt süreçleri başlamadan ve eğitim ücretleri yatırılmadan ODTÜ KKK öğrencileri tarafından itiraz edilmesi gereken bir yönetim felaketidir.

Biz ODTU KKK öğrencileri olarak eğitim ücretlerine uygulanan ve neredeyse keyfi gözüken bu zam trendinin önüne geçilmesi ve öğrenim ücretlerinin, öğrencilerin ve ailelerinin hayatlarını bankaların insiyatifine mahkum etmeyecek, kalıcı olarak zedelemeyecek şekilde acilen 2017-2018 akademik yılı etkileşimli kayıtları başlamadan tekrar düzenlenmesini talep ediyoruz.

English translation as follows:

The annual increases in registration and tuition fees announced and put in to effect by the METU NCC management, especially the raises and fees concerning 2017-2018 academic year, with complete disregard towards the burden and financial stress put on the students and their families by inefficient management of higher education institutions, and the financial capabilities of students' families, have established a sense of extortion.

The annual increases and fees announced for 2017-2018 academic year, conveys the idea that diplomas and licenses are bought with money rather than earned through education.

Considering that the campus in question graduates less than half the number of students registered each year (resulting in a constant increase in campus population), and the fact that METU NCC management has denied the construction of new dormitories despite the demand towards new student accommodations, METU NCC management has effectively put its students at the mercy of local landlords and thus doubled the financial stress on the students and their families, making it almost impossible to meet the monetary demands put forth by new registration and education fees.

Such adjustments to tuition fees, relaying a great ignorance towards the financial limits of the METU NCC students and their families, not only reflect an unjust prejudice towards the students and student's families but also appear as an attempt to take advantage of the desperate situation students face.

Such extravagant increases in fees in a campus that experiences a steady population climb nearing 500 students per year, can only be interpreted as the presence of a false conception that students and student families have unlimited resources and an extortion racket built on such a faulty conception.

This presents a tremendous management failure that needs to be addressed and intercepted by METU NCC students themselves.

As METU NCC students, we demand that this trend in increasing tuition fees be ceased as soon as possible and that education and registration fees be adjusted in a way that it does not put the students and their families at the mercy of banks and creditors, urgently before the interactive registration process for 2017-2018 academic year begins.Today: ODTU KKK Öğrencileri is counting on you

ODTU KKK Öğrencileri needs your help with “ODTU KKK Öğrenci Rektörlük Ofisi: ODTU KKK 2017-2018 Öğrenim ücretlerine itiraz ediyoruz”. Join ODTU KKK Öğrencileri and 861 supporters today.