Munzur dağı maden ocakları kararı iptal edilsin Türkiyenin en saglikli içme suyu alanı

Reasons for signing

See why other supporters are signing, why this petition is important to them, and share your reason for signing (this will mean a lot to the starter of the petition).

Thanks for adding your voice.

FISUN ONAR
Nov 20, 2020
İçme susuz kalınmasın doğayı koruyun

Thanks for adding your voice.

Sinem Karaduman
Oct 18, 2020
Dogami korumak istiyorum. Yeter artık!

Thanks for adding your voice.

Cengiz Turan
Oct 16, 2020
Madenlerimizin bir kısmı torunlarımızın torunlarına kalsın. Kaynakları hepsini bir nesilde bitirirsek bu devlet nasıl ilelebet payidar kalabilir ki.

Thanks for adding your voice.

NURHAK PAZARCIKLI
Aug 29, 2020
Elinizi munzur dağında çekin

Thanks for adding your voice.

engin bingol
Aug 29, 2020
İm

Thanks for adding your voice.

Ali Pekin
Aug 28, 2020
Munzur dağlarında maden aramasını TED ediyorum,
Türkiye’nin en temiz suyu ve bitki örtüsü Munzur’da,
Şiddetle red ediyorum

Thanks for adding your voice.

Bilal Dal
Aug 25, 2020
Siyanürle Madencilik Yasaklanmalı
Kütahya’daki gümüş madeninde siyanürlü suyun depolandığı havuzun çökmesi, halk sağlığını ve doğayı tehdit ediyor.

Kütahya’daki gümüş madeninde siyanürlü suyun depolandığı havuzun çökmesi, halk sağlığını ve doğayı tehdit ediyor. Olayın nedenleri, boyutları ve alınan önlemler konusunda yetkililer tarafından yapılan açıklamalar yetersiz bulunuyor ve endişe uyandırıyor. Siyanürlü kazalar, halk sağlığı başta olmak üzere, akarsu havzaları ve yeraltı su kaynaklarının kirlenmesi gibi ciddi tehditler yaratır. Bu nedenle, siyanürle madencilik Avrupa Birliği’nde olduğu gibi Türkiye’de de yasaklanmalıdır.


Uzun yıllardır, doğa korumacıların en büyük kâbuslarından biri olan siyanürle madencilik, Avrupa Parlamentosu’nun 5 Mayıs 2010 tarihli gerekçeli kararıyla, Avrupa Birliği'nde 2011 yılının sonuna kadar tamamen yasaklanmıştır. Avrupa Parlamentosu’nun kararı, madencilik sanayinde kullanılan çok zehirli bir kimyasal olan siyanürün, AB Su Çerçeve Yönergesi Ek VIII altında ana kirletici olarak nitelenmesine, insan sağlığı, çevre ve dolayısıyla biyolojik çeşitlilik üzerinde felaket boyutunda geri dönülmez bir etkisinin olabileceğine dayandırılıyor.


Kütahya’da şehir merkezine 34 km. mesafede bulunan ETİ Gümüş A.Ş.’ye ait gümüş madeni tesisindeki atık barajının çökmesiyle havuzda bulunan siyanürlü suyun taşması, doğal afet değil, önlenebilir, insan kaynaklı bir çevre felaketidir. 7 Mayıs tarihinde meydana gelen olay, bölgedeki yer altı ve yüzey sularından tarım alanlarına kadar tüm yaşamı, çevre ve halk sağlığını tehdit etmektedir. Yetkililer tarafından yapılan açıklamalar toplumun endişelerini giderememiş, buna rağmen 10 Mayıs itibarıyla tesis yeniden faaliyete geçmiştir. Oysa herhangi bir sızıntı halinde bölgede yaşayan insanlar ve doğal yaşamın “ölümcül” risklerle karşı karşıyadır. Yağışlarla yüzeysel akışa geçecek ve sızıntılarla toprak altından ilerleyecek olan siyanür ve ağır metal içerikli sular, havza sınırları içinde içme sularına karışabilecek, önce en yakın çay ve nehirlere oradan da denize ulaşabilecektir. Bu durum, insanların ve diğer canlıların kitleler halinde hastalanmasına ya da ani ölümüne yol açabilir. Bu nedenle, siyanür madenciliğinin, AB yaklaşımıyla Türkiye de yasaklanması gerektiğini belirtiyor.


Ayrıntılı bilgi için: Tuğba Uğur, tugur@wwf.org. tr, 0212 528 20 30

Thanks for adding your voice.

Bilal Dal
Aug 12, 2020
Munzur Dağı, muzır dağı olmasın. Yolun sonuna geldik. Yeter, yeter, ÇED raporu olmadan, şaibeli olmadan gözükür yapılmadan bu bir cinayettir. Gelecek nesilleri doğmadan yoketmektir.

Thanks for adding your voice.

Selvinaz Turhan
Aug 6, 2020
Yeşilimiz bizim olsun

Thanks for adding your voice.

Bedirhan Çorak
Aug 5, 2020
Munzura dokunmanıza izin vermeyiz