TOPLU ULAŞIMDAKİ ZAMLARA HAYIR!

TOPLU ULAŞIMDAKİ ZAMLARA HAYIR!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.
500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
chp muğla ve tarafına Namık Berktay bu kampanyayı başlattı

Muğla Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşım hizmetlerine zam yapıyor!

Hayat pahalılığından, akaryakıta gelen zamdan ve diğer fiyat artışlarından dolayı “zorunlu hale geldiği” söylenen toplu ulaşım hizmetlerindeki zam ortalama % 20 civarında.

Ulaşım hizmetlerindeki zammın gerekçesi “artan fiyatlar” olurken, aynı ülkenin iki metropolü, İzmir ve İstanbul’da tersine bir uygulamanın hayata geçiriliyor olması sadece hayret verici değil, aynı zamanda da düşündürücü…

Bilindiği gibi, yeni seçilen CHP’li Belediye Başkanı Tunç Soyer, trafiğin yoğun olduğu saatlerdeki taşımacılık ücretlerini yarıya indirdi. Bunun dışında, kentte kullanılan elektronik biletler zaten uzunca bir süre geçerliliğini korumakta, aktarmalarda da vatandaşlar indirimden yararlanabilmekteler.

“Muğla’dan oldukça farklı olan uygulama” şöyle: “Halk Taşıt” uygulaması ile sabah 06.00-07.00, akşam 19.00-20.00 saatleri arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tüm toplu ulaşım araçları yolcularını yüzde 50 indirimli tarifeden taşıyor. Otobüs, metro, tramvay, banliyö ve deniz ulaşımında geçerli olan uygulama, “Artı Para” ve “Gittiğin Kadar Öde” gibi sistemleri de kapsıyor. “90 Dakika Aktarma Sistemi” de geçerliliğini koruyor. İndirim uygulanan saatlerde standart tarife kapsamında 3 TL olan tam biniş ücreti 1,50 TL, öğrenci ve 60 Yaş Kartı sahiplerinin 1,80 TL’den yararlandığı indirimli tarife 0,90 TL olarak uygulanıyor. Öğretmenler ise 2,50 TL yerine indirimli saatlerde 1,25 TL ödüyor.

İstanbul’un yeni seçilen CHP’li Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da daha 18 günlük başkanlık döneminde bile ulaşımda indirim yapılması direktifini vermişti. Çiçeği burnunda belediye başkanının ilk talimatlarından biri şöyle olmuştu: İmamoğlu, Ulaşım Daire Başkanlığı'na gönderdiği yazı ile, aylık öğrenci kartı bedelinin 85 liradan 50 liraya düşürülmesi, 0-4 yaş arası çocuklu anneler için ücretsiz taşıma kartı, 0-12 yaş arası çocuklar için ücretsiz yolculuk hakkı, dini milli ve resmi bayram günlerinde toplu taşımanın ücretsiz olması yönünde çalışma yürütülmesi talimatı vermişti.

Her gün milyonlarca insanın seyahat ettiği bu kentlerde indirime gidilirken (!), Muğla’daki CHP’li Belediye Başkanının bunun tersi bir uygulamaya giderek, zaten pahalı olan fiyatlara zam yapma kararı alması anlaşılır, açıklanabilir gibi değil.

Avrupa’nın sevilen başkentlerinden biri olan Viyana’da ise uygulama şöyle: Asgari ücretin net 1500 Avro civarında olduğu Avusturya’da, Viyana’ya mahsus bir aylık seyahat kartının fiyatı 51 Avro! Burada alınan bir aylık kartla, tam 1 ay boyunca, kentteki bütün tren, hızlı tren, tramvay, otobüs ve metro hizmetlerinden sınırsız olarak (!) faydalanmak mümkün. Yani, Viyana’da yaşamakta olan bir insan, asgari ücretin 1/30’u ile kent içindeki ulaşım sorunun tamamen halletme olanağına sahip! Birey, tercihini farklı kullanıp, aylık kart yerine yıllık kart alacak olduğunda ise, bunun karşılığında 365 Avro ödemek zorunda. Başka bir ifade ile, aylık kart ile günde 1,66 Avro’ya gelecek ulaşım masrafı, yıllık kart ile 1 Avro’ya da indirilebiliyor!

Asgari ücretin 2 bin 20 TL olduğu Türkiye’de ise söz konusu 1/30’luk miktar yaklaşık olarak 70 TL’ye tekabül ediyor. Yani, Avusturya’daki uygulama burada da olmuş olsaydı, birey 30 günlük sınırsız kullanım sonrasında toplam 70 TL ödemek zorunda kalacaktı.

Halbuki yeni zamdan sonra, Bodrum’un uzak mahallelerinden birinde oturan ve her gün Bodrum’a gitmek zorunda olan bir insanın “1 gidiş-dönüş” için ödemek zorunda kalacağı para 15 TL civarında! Birey şayet şanslıysa ve Cumartesi günleri çalışmıyorsa, 5 gün için ödemek zorunda kalacağı para 75 TL! Basit hesap! Sınırsız seyahat için ayda ödenecek 70 TL yerine, günde 1 gidiş-dönüş için haftada ödenecek 75 TL!

Böyle bir uygulamaya iyi bir belediyecilikte yer olmaması gerektiğini düşündüğümüz gibi, ulaşımda uygulanan bu fiyat politikasının sosyal belediyecilik ve CHP ilkeleriyle de bağdaşmadığı inancındayız. İnsanlarının keyifle, mutluca yaşamak istedikleri bir bölgenin uygulamalarının kesinlikle böyle olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Evet, dar ve zor zamanlara da birlikte göğüs gereceğiz, güzel zamanların tadına da birlikte varacağız; ama “dar zamanların üstesinden gelmek”, dar gelirlinin omuzlarına basıp, onu çökerterek olmamalı.

Daha güzel, daha adil, daha yaşanası bir Muğla özlemi ile bir araya gelen ve bunu “Muğla Vatandaş Koordinasyonu” olarak ifade eden bizler, Muğla Büyükşehir Belediyesi değerli yöneticilerini bu argümanları dikkatlice okuyup, yeniden müzâkere etmeye ve söz konusu zamları yürürlükten kaldırmaya davet ediyoruz.

MUĞLA SAKİNLERİ

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.
500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.