Confirmed victory
Petitioning Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Başkanı Prof. Dr. İrfan ŞENCAN and 6 others

MS Hastaları, Plazmaferez tedavisinde devlet desteği alsın

Multipl Skleroz beynin görme, konuşma, denge ve hareket etme üzerindeki kontrol kabiliyetini bozmaktadır. MS genelde genç erişkinlerde, kişinin en verimli olduğu yıllarda 20-35'li yaşlar arasında görülür. Dünyada trafik kazalarının dışında nörolojik nedenli özürlülüklerde Multipl Skleroz birinci sırada yer almaktadır.

MS malesef, şimdilik tam tedavisi olmayan, süregiden bir hastalıktır.

Tek tedavimiz bizi koruyan iğnelerimizdir. Bunlar da tam tedavi değil sadece atakları azaltma, ya da etkisini yavaşlatma amaçlı kullanılır. Bu iğnelerin hastalığın semptomlarına karşı bizleri koruyamadığı zamanlarda ise atak tedavimizde tek çıkar yolumuz kortizon tedavisidir. Ama yine de azda olsa bazı arkadaşlarımızda bu kortizon tedavisi yanıt vermemektedir.

İşte o zaman biz MS hastalarına PLAZMAFEREZ tedavisinden başka yapılacak birşey kalmamaktadır. Bu tedavi oldukça zahmetli, bunun yanında maddi yönden pahalı bir tedavidir. Maalesef ülkemizde yaşayan hiçbir MS'linin bu tedavi ücretini vermesine imkan yoktur, gücü yetmez.

Daha önceden Sosyal Güvenlik Kurumunun tedavi ücretini karşıladığı "Plazmaferez" tedavisi artık diğer rahatsızlıklarda devlet tarafından ödendiği halde MS hastalarında bu tedavinin ücret desteğini devlet çekmiş durumdadır.

MS'in insanları genç yaşta demir zincirlere mahkum etmemesi, hayallerini yıkmaması, umutlarının devam etmesi, en önemlisi sağlıklarını kaybetmemesi için, "MS HASTALARI, PLAZMAFEREZ TEDAVİSİNDE DEVLET DESTEĞİ ALSIN" istiyorum..


Sağlıkla Kalın...
Reyhan Dağ Derleyen

This petition was delivered to:
 • Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Başkanı
  Prof. Dr. İrfan ŞENCAN
 • Kampanya Sorumlusu
  Reyhan Dağ Derleyen
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı
  Sn. Fatih ACAR
 • Tıbbi Malzeme Daire Başkanlığı
  Namık KAYA
 • Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı
  Dr. Saim KERMAN
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
  Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü
 • T.C. Sağlık Bakanı
  Mehmet MÜEZZİNOĞLU


Reyhan Dağ Derleyen started this petition with a single signature, and won with 1,219 supporters. Start a petition to change something you care about.
Today: Reyhan is counting on you

Reyhan Dağ Derleyen needs your help with “MS Hastaları, Plazmaferez tedavisinde devlet desteği alsın”. Join Reyhan and 1,218 supporters today.