TTK9 Çocuk Gelisimcinin Hakkı

TTK9 Çocuk Gelisimcinin Hakkı

980 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
Başlama tarihi:
Kampanyanın muhatabı:
Milli Eğitim Bakanlığı

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Zeynep Kara

TTK-9 sayılı karar ile okul öncesi eğitimini, okul öncesi öğretmenliği mezunlarının yanı sıra çocuk gelişimi mezunları da verebiliyor.
Eğitim fakülteleri öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulmuş kurumlardır lakin formasyon alan ve 0-18 yaş aralıgında yeterli donanıma sahip olan, egitimlerini çocuklar üzerine almış çocuk gelisimi ögretmenleri de dogal olarak okul öncesi kurumlarına istihdam edilmektedir. Halihazırda yetişmiş, eğitimlerini almış ve almakta olan okul öncesi öğretmenleri ve çocuk gelişimi oğretmeleri arasında çatışma yaratacak kararları kimse istememelidir. Çocuk gelişimi bölümü mezunlarının yeterince çalışma alanı var gibi gözükuyor olsa da alımları fazlasıyla azdır. Çocuk gelişimi öğretmeni olarak okul öncesi eğitim kurumlarında çalışmamız kazanmış oldugumuz bir haktır ve bu durum çocukları asla mağdur etmemektedir !

Okul öncesi çağı ihmal edilemeyecek kadar kıymetlidir. Çocuklara bu dönemde en iyi eğitimi verebilecek kişiler bu işin eğitimini en ince ayrıntısına kadar almış ve birlikte çalışmaktan onur duyabilen her öğretmendir.

Kişiliğin %70'inin okul öncesi dönemde tamamlandığı ve yaşamı büyük ölçüde etkileyen okul öncesi eğitimini önemli bir alandır. Okulöncesi eğitimi zorunlu olmalıdır ve çocuklar işinin ehli olarak yetişen tüm öğretmenlere emanet edilmedir.

Öğretmenler eğitim fakültesi mezunlarıdır, lakin sağlık bilimlerinde okuyan öğretmenlerimiz de dışlanmayı haketmemektedirler. Ayrıca çocuk gelisimi üniversitelerinde alınan dersler, öğretim müfredatları okulöncesi öğretmenliği müfredatlarıyla birebir uyumludur. Erken çocukluk konusunda yeterli eğitimi almış ve okul öncesi kurumlarda stajlarını yapmış çocuk gelişimciler, pedagojik formasyonu da alarak okul öncesi öğretmeni olmaya yeterli olduğunu ispatlamaktadırlar. Formasyon aldıkları sırada bile birçok dersten muaf olmaktadırlar. Bizlerin bu sebeplerden dolayı okul öncesi kurumlarında öğretmen olarak çalışması en tabi hakkıdır ve hakkımızın korunmasını siz sayın yetkililerden istemekteyiz.

Talim ve Terbiye Kurulu 9 sayılı kararın degişmesi toplumun saglıgı açısından da riskli bir karar olacaktır. Emek vermiş ve sayıları binleri asan çocuk gelişimi ve egitimi mezunlarının hayallerine ve emeklerine sahip çıkılması gerekmektedir.

Siz de çocuklarınızı çocuklarla ilgili eğitim almış olan yetkin öğretmenlere emanet etmek istemez misiniz? Çocuk gelişimciler olarak desteklerinizi bekliyoruz. Teşekkürler.

980 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.