Güvenli Ortam Sunan Sanat Eğitimi Veren Kurslarda Eğitime Devam Edilsin

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.


Güvenli ortam sunan sanat eğitimi veren kurslarda eğitime devam edilsin. Çocuklarımızın geleceği bizim elimizde!

Pandemi kısıtlamaları nedeniyle örgün eğitim kurumları uzaktan eğitime geçerken, sanat eğitimi veren kurslarda da uzaktan eğitim modeline geçilmesi istendi.

Ancak bale, dans, müzik gibi sanat dalları amaca yönelik inşa edilmiş ortamlarda yüz yüze verilmediği takdirde bu eğitimlerden yeterli verimi almak güç olabiliyor.

Dolayısıyla çocuklarımız onlara pedagojik, psikolojik, sosyal, kişisel ve mesleki birçok kazanım sağlayan sanat eğitiminden mahrum kalıyorlar.

Halbuki aşağıdaki gibi birçok koşulu yerine getirdikleri için MEB onayıyla sanat eğitimi veren kurslarda sağlık riskleri daha kolay ortadan kaldırılabiliyor:

- Tüm kurslar kapasitelerinin çok altında, bire bir veya 5-8 kişilik sınıflarda eğitim veriyor.

- Maskeli, siperlikli, mesafeli eğitim yapılabiliyor.

- Giyinme odaları kullanılmıyor.

- Veliler kurs binalarına alınmıyor.

- Tüm hijyen standartları had safhada uygulanıyor.

Hal böyleyken sanat eğitimi kurumlarının idarecileri, eğitmenleri, velileri ve öğrencileri olarak haklı talebimizin duyulmasını istiyoruz.

Tüm hijyen koşullarının sağlandığı ve bulaşma riskinin olmadığı ortamlarda çocuklarımızın haftada 1-2 gün, 1-2 saat süreyle mesafeli şekilde aldıkları sanat eğitimine devam edebilmelerinin sosyal ve pedagojik açıdan gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Çocuklarımızı sanattan koparmamak ve sosyalleştirmek için verilen emeklerin heba olmasına izin vermeyelim. Tedbirlere uymayanların topluma verdiği zarar ile onların eğitim hayatları ve geleceklerini karartmayalım.

Çocuklarımıza bunu borçluyuz.