Felsefe grubu öğretmenlerinin ve sosyologlarin atama dururmu

Felsefe grubu öğretmenlerinin ve sosyologlarin atama dururmu

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.
100 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
Milli Eğitim Bakanlığı ve tarafına Berrak Balkin bu kampanyayı başlattı

Merhaba, bizler üniversitelerin felsefe ve sosyoloji bölümlerinden mezun olmuş, bir çoğumuz 8 yıl okuduktan ( 1 yıl hazırlık+ 4 yıl lisans+ 1 yıl formasyon+ 2 yıl yüksek lisans=8) ve KPSS’de çok yüksek puanlar (85,5) aldıktan sonra dahi hiçbir kuruma giremeyen binlerce işsiz felsefe grubu mezunuyuz.

Maalesef ihtiyacın günümüzde yaratılan bir şey olduğunu felsefeciler dillendirirken ve bunu herkes kendi alanı için uygularken gerçekten ihtiyaç olan felsefe, ülkemizde bir ihtiyaç olmaktan çıkarılmıştır. Okullarda felsefe dersi haricindeki felsefe grubu dersleri seçmeli olduğu için bu alanlara olan ihtiyaç iyice azaltılmıştır.

Talim Terbiye Kurulu tarafından Felsefe Grubu mezunlarına ayrılmış 13 ders varken,12 yıllık zorunlu eğitimde, bu 13 derse verilen saat, sadece 11. Sınıflarda 2 saatlik felsefe dersidir. Diğer 12 dersimiz seçmelidir ve okul müdürleri tarafından seçilmemektedir. Ayrıca seçmeli derslere atama yapılmadığı için de bu dersler, bizlerin yerine, atanmış öğretmenler tarafından verilmektedir. Bu dersler okullarda seçmeli iken LYS ve YGS gibi öğrencilerin hayatında önemli bir yere sahip olan bu sınavlarda 24 sorudan öğrenciler sorumlu tutulmaktadır; Fakat çocuklar bunların eğitimini almadığı için 2015 yılında bu derslerden çıkan soruların tamamını doğru cevaplan bir tane dahi öğrenci çıkmamıştır.

Bu derslerin seçmeli olması sadece öğrencileri de değil, atamış öğretmenler norm fazlası sayıldığı için onları ve ayrıca binlerce atanamamış felsefe grubu mezununu mağdur etmektedir. Yıllardır en yüksek puanla kapatan bölüm bizim bölümümüzdür. Bu bölümlerden mezun 30 bin kişi var ve her yıl bu bölümlere binlerce insan kayıt yaptırıyorken bu kadar insandan sadece 150-200 felsefe grubu öğretmeni 8 sosyolog alımı oluyor.

Yani 29.800 insan umutsuz bir şekilde her yıl bu bölümlerden mezun olup hayatın içine atılıyor. Tüm bu sorunlara çözüm üretmek için Türkiye’nin her yerindeki felsefe ve sosyoloji bölümündeki akademisyenler bir imza kampanyası başlattılar. Sizlerde sesimizi duyurarak bu kampanyaya destek olursanız çok memnun oluruz. Saygılarımızla, ATANMAYAN FELSEFE GRUBU ÖĞRETMENLERİ

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.
100 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.