Mersin Limanı'nın Atatürk Parkı'na Genişlemesi Projesini İstemiyoruz

Mersin Limanı'nın Atatürk Parkı'na Genişlemesi Projesini İstemiyoruz

1.078 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.
1.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın yerel basında yer bulma ihtimali artar.
Mersin İnternational Port (MİP) ve tarafına Mersin Atatürk Parkı bu kampanyayı başlattı

MIP Atatürk Parkıma Dokunma!.

"Mersin Limanı'nı Doğu Akdeniz'in Konteyner Terminal Limanı Yapma Projesi"

Mersin Limanı'nı 36 yıllığına işletme hakkını alan Mersin International Port (MİP) 2009 yılında başlatmış olduğu saha genişletme projesi ile bugün Atatürk Parkının doğusunu ve parkın önünü kapsayan deniz alanından 176 bin metrekarelik (176 Dönüm) alanda çeşitli flora ve faunanın bulunduğu yeşil alan statüsündeki parkı ve önündeki denizi beton dolgu ile mühürleyerek konteyner sahasına dönüştürmek istemektedir.

Mersinli vatandaşlar olarak şehir merkezindeki nefes aldığımız en önemli yeşil alan olan Atatürk Parkının bir kısmı konteyner sahasına çevrilecek parkın kalan kısmının önünde yükselecek konteyner dağlarının ve elleçleme sahalarının gölgesine terkedilecektir.

Mersin Limanı genişletilmesi projesi adıyla yapılacak konteyner sahası ile şehrimizin sembollerinden biri haline gelmiş olan Atatürk Parkı yönünde genişlemesiyle şehrimizin tarihinin, doğasının ve belleğinin bir parçasının yok oluşuna sebep olacaktır.

176 bin metrekarelik sahada yıllık 3 Milyon 600 bin konteyner elleçlenmesi hedeflenmektedir.

36 yıllığına Mersin'de kalacak olan bir şirketin ve taşeronlarının kar sağlaması uğruna Atatürk Parkı sınırlarına dönük gerçekleştirilmek istenen saha genişletme çabası kamusal bir yarar yoktur.

Proje şehrimizin geçmişini, geleceğini aynı zamanda inşa sürecinde ve sonrasında yaratacağı trafikle şehrimizin yollarının ağır vasıtalarca işgaline, havasına, suyuna, toprağına, denizine, yeşil alanlarına geri dönüşü olmayacak şekilde yok olmasına sebep olacaktır. 

Bu proje hemşerilerimizin sırtına maddi ve manevi olarak kamusal bir yüke dönüşecektir.

MERSİN'E KONTEYNER DEPOLAMA SAHASI İSTEMİYORUZ. 

#AtatürkParkımaDokunma

1.078 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.
1.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın yerel basında yer bulma ihtimali artar.