Melazma hastalarına reçeteli güneş koruyucu verilsin

Melazma hastalarına reçeteli güneş koruyucu verilsin

16 kişi imzaladı. Hedefimiz 25.
Başlama tarihi:

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Seher Tüydeş

Melazma derinin pigmentasyon düzensizliğinden kaynaklanan; çoğunlukla yüzde oluşan koyu lekelerle kendini gösteren bir deri hastalığıdır.
Tedavisi zor ve uzun bir süreçtir. Lekelerin tamamen yok edilmesi genellikle mümkün olmamakla birlikte;özellikle güneş ışığı, tablet, televizyon ve telefon gibi mavi ışık yayan elektronik cihazlar lekenin yayılıp derinleşmesine sebep olmaktadır. Bu sebeple melazma lekeleri olan kişiler her mevsim, güçlü güneş koruyucuları kullanmak zorunda kalıyorlar. 
Güneş kreminin koruyucu etkisi içerdiği filtreler ve düzenli olarak tazelemeye bağlıdır. Güneş kremi en basit anlatımı ile iki saatte bir, iki parmak kuralına göre ( işaret ve orta parmak ) yani yüz için en az 1.3 ml olacak şekilde kullanılmalıdır. 
Yüz için uygun olan koruyucular 40-50 ml’lik ambalajda satılıyor. Koruyucu etkisi olan güneş kremleri genel olarak 200 TL civarından başlıyor. Gün içinde en az 5-6 kez ve her seferinde 1.3 ml uygulamak gerekiyor. 
Dermatolog tarafından melazma tanısı konulmuş hastaların cilt tipine uygun, güçlü koruma sağlayan güneş koruyucuların reçete edilmesi gerekiyor. Melazma bir hastalıktır ve güneş koruyucu bir lüks değil, ihtiyaçtır. 
Aynı şekilde hassas bebek ve çocuk tenini korumak için de güneş kremleri şarttır. Bu sebeple çocuklar için de reçete ile verilmesi birçok ailenin maddi açıdan yükünü azaltacak, çocuklarımızı zararlı güneş ışınlarından korumamızı sağlayacaktır.

16 kişi imzaladı. Hedefimiz 25.