Mehmet Emin Özkan’a Özgürlük

Mehmet Emin Özkan’a Özgürlük

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
1.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve tarafına vedat özkan bu kampanyayı başlattı

Mehmet Emin Özkan, 80 yaşında olup müebbet hapis cezasıyla yaklaşık 22 yıldır cezaevinde bulunmaktadır. Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1993 yılında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'a yönelik düzenlenen suikasttan sorumlu tutulan Özkan, olaydan sonra gözaltına alındı, tutuklandı, hakkında açılan dava sonucu delilsiz "müebbet hapis" cezasına çarptırıldı.

Bu olaylarla hiçbir bağlantısının olmadığı, suçsuz yere tam 22 yıldır içerde yattığı ortaya çıktı. Bahtiyar Aydın dosyasının 20 yıllık zaman aşımına uğramaması için tekrar açılmasıyla, Aydın'ın JİTEM tarafından öldürüldüğü yıllar sonra anlaşıldı ve Emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Yüzbaşı Tünay Yanardağ hakkında dava açıldı. Dava İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ederken, suikastla bağlantısı olduğu iddiasıyla müebbet hapse çarptırılan Özkan'ın Avukatı Serdar Çelebi'nin müvekkilinin tekrardan yargılanması yönündeki girişimiyle dosya 2013 yılında bozuldu.

Fakat geçen 2 yıl süre zarfında ‘’ yetkili değiliz’’ bahanesiyle Eskişehir, Diyarbakır adliyesi ile Adana adliyesi arasında defalarca gidip gelen dosya bir türlü açılıp yeniden yargılanmaya geçirilmedi.

Babam Mehmet Emin Özkan’ın, kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma ve görme eksikliği gibi çeşitli rahatsızlıkları mevcut. Yaşlı ve uzun süredir  cezaevinin olağanüstü koşullarında yaşıyor. Yeme, içme giyinme, banyo, tıraş, wc vb. ihtiyaçlarını gideremiyor. Bu yüzden bakımsız ve bakılmaya muhtaç durumda. Böyle bir yaşlı ve hasta insanın bırakalım cezaevi koşullarını dışardaki normal koşullarda dahi yaşaması oldukça çok zor.

Babamın bırakılması noktasında Adalet Bakanlığı’na, Cumhurbaşkanı’na yaptığımız başvurular ve girişimler olumlu bir sonuç vermedi. Babam defalarca İstanbul adli tıpa götürüldü ancak her defasında ideolojik yaklaşım nedeniyle cezaevinde kalabilir raporu verildi. En son 5 ay önce Diyarbakır eğitim araştırma hastanesinin %87 vücut fonksiyon kaybının bulunduğuna dair ve cezaevinde kalamaz rapor vermesine rağmen İstanbul Adli tıbbına götürüldü. Ancak %87 yatamaz raporuna rağmen cezaevinde kalabilir diye sonuçlandı. İstanbul adli tıbbının defalarca vermiş olduğu bu karar tamamen siyasidir. 28.09.2015 tarihinde yine kalp krizi geçirdi.

Babası tutuklu ve hayati riski olan biri olarak sesleniyorum. Babam şu an hasta ve cezaevinde tutuklu bulunuyor. Tutukluluğunun devam etmesi yaşam hakkına yapılmış bir saldırıdır, bile bile ölüme terk etmektir. Ailesi olarak endişeliyiz ve bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.

Devlet özgürlüklerini ve tüm haklarını ellerine alarak beton duvarlar, demir parmaklıklar ardına hapsettiği tutsakların yaşamından sorumludur. Fakat devlet, 130 dan fazla hasta tutsağı (içinde birçok ağır hastanın da olduğu tutsakları) katletme politikası ve cezaevlerindeki tecrit zulmüyle insanları göz göre göre ölüme terk etmektedir.
 
 

 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
1.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.