McDonalds’da Sıfır Atık!

McDonalds’da Sıfır Atık!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 150.000.
150.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.
McDonald's tarafına Marine LAC bu kampanyayı başlattı

Benim adım Marine, 24 yaşındayım.

Yaşıtım birçok kişi gibi, arada sırada fast food (hazır yemek) yiyorum. Uzun zamandır fast food restoranlarına gitmiyordum. Onları çok yağlı ve kalorili buluyor, vejeteryan opsiyonlara her zaman ulaşamıyordum. Ama birkaç hafta önce, arkadaşlarımı mutlu etmek için onlarla birlikte McDonalds’a gittim.

Birkaç yıldır ekolojik bir hayat tarzına geçmeye çalışıyorum. Yaşam tarzımı sorguladım ve daha iyi bir dünya için alışkanlıklarımdan vazgeçtim. Fast food yemeye gittiğimiz o gün ise, ambalajlarla taşan tepsilerimizi görünce oldukça endişelendim. Sanki ekolojik olmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz günlük küçük çabalarımız çöpe gidiyordu (üstelik yanlış olana!). Aklıma bir fikir geldi: Fast food restoranları sıfır atık sistemine geçerse dünyamız kazanabilirdi. Bu fikri çevremle paylaştığımda ve birçoğunun onayını aldığımda (hiç ikna olmayacağını düşündüğüm amcam bile onay verdi), bazı konularda harekete geçmek için zaman kaybetmememiz gerektiğini fark ettim.

McDonalds’la ilgili değiştirilebilecek bütün diğer kötü noktaları şimdilik es geçip, belli bir noktaya odaklanarak başlayalım: McDonalds tarafından üretilen atıklar.

Sadece McDonalds'ın saniyede 1 kg atık ürettiği düşünülünce, harekete geçmemizin ne kadar acil olduğu bir kez daha anlaşılıyor. 2019 yılında, McDonalds’ın bu konuda yaptığı tek şey pipet kullanımını durdurmak oldu. McDonalds tarafından üretilen atıkların boyutu düşünülürse, bu hareketin ne kadar yetersiz olduğu ortada.

Benim önerim, McDonalds’ın sıfır atık sistemine geçmeye başlaması. Bunu yapabilecekleri birçok yöntem var: Diğer restoranlar gibi tabak kullanabilir, ambalajlar yerine tekrar kullanılabilir kaplara geçebilir, ambalajlar için para alabilir veya doğada çözünebilir ambalajlara geçebilir.

Bu kampanyayı imzalayarak, dünya çapında çok büyük bir etkisi olan bir şirketi daha yeşil bir yol izlemesi için cesaretlendirmiş olacağız. Bu ilk adım, uzun vadeye baktığımızda çok büyük bir etki yaratabilir ve diğer fast food şirketlerini de harekete katılmaya teşvik edebilir.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 150.000.
150.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.