Marketlerde 1 pet şişe verip, 1 poşet hakkı kazanmak

Marketlerde 1 pet şişe verip, 1 poşet hakkı kazanmak

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.
200 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) ve tarafına Bilal ÇELİK bu kampanyayı başlattı

Marketlerde poşetlerin 25 kuruşa satılmasının ardından poşet tüketimi neredeyse yarı yarıya azaldı. Böylesi güzel bir neticenin yanında alınan ürünlerin taşınmasında zorluklar başladı. Zaten ekonomik bir darboğazdan geçmekte olduğumuz şu günlerde, zar zor satın alabildiğimiz ürünleri taşıyabilmek için de ortalama her 5 paket için 1 poşete 25 kuruş para vermek vatandaşa yük oldu. Bazen poşet almadan marketten çıkabiliyoruz, "taşırız, birşey olmaz" diyoruz fakat aldığınız ürünlerin içerisinde cam şişe veya yumurta varsa, o zaman büyük risk. 5 kuruşluk poşeti 25 kuruşa almazsanız poşet bedelinin 50 katına aldığınız malları kırabilirsiniz. Poşet satın almadan en fazla 3-4 ürünü elinizde taşıyabilirsiniz. Tabi bu bahsettiğim çözüm market çıkışında otomobile binme imkânı olanlar için. Yok seyahatinizi otobüsle veya yaya olarak sürdürecekseniz ancak tek ürünle işinizi görebilirsiniz. Alış-veriş kadar artık "taşıma" da önemli bir yer edindi ve hatta sorun oldu hayatımızda.

Çevrenin korunmasına elbette ki karşı değilim. Hatta bunun en büyük savunucularından biriyim. Çöplerimi arabamda biriktirir, sokağa atmam. Yaya haldeysem cebime koyar, çöp atılabilecek bir yer bulduğumda çöpe atarım. Çalıştığım ve müdürlük yaptığım Belediye Birimine maddelerine göre ayrıştırılmış çöp muhafazaları getirttim. Elimizden geldiğince de burada çöpleri maddelerine göre atmaya çalışıyoruz. Eminim ki yaptığımdan çok daha fazlasını yapan insanlar vardır içimizde. Hem çevreyi, hem de kendi bütçemizi az da olsa koruyacak, hem de 25 kuruşluk ama 25 kuruştan daha fazla etkisi olan psikolojik etkiyi azaltacak bir çözüm düşündüm: 1 pet şişeye 1 poşet...

Arabalarımızda veya yürürken içtiğimiz suyun şişelerinin, ayrıştırılmış çöp hazneleri bulamayıp herhangi bir çöplüğe atmak zorunda kaldığımız tüm şişelerin (özellikle 0.5 lt'lik şişeleri) her birini markete verip bu sayede bir poşet hakkı kazanalım diyorum. 1 adet küçük pet şişe kapağıyla beraber ortalama 22 gram. 1 alışveriş poşeti 10 gram. Yani her küçük şişede 12 gram plastik kârımız olacak ülke olarak. Hele ki büyük su şişelerinde durum daha kârlı. Öte yandan deterjan bidonları da var. Ayrım yapmadan tüm şişeler için 1 poşet. Marketler de bu şişeleri, bidonları stoklayacak, belediye veya bakanlık bu stokları belli sürelerde gelip toplayacak. Gerekirse marketler ile anlaşılıp kg başına belli bir stoklama parası ödenebilir veya o kadar vergi muafiyeti getirilebilir(Marketlerin haklarının ödenmesi için detaylı bir çalışma bilahare yapılabilinir).

Yukarıda anlattığım yöntemle hem en hızlı ve temiz yoldan plastik ürünler toplanmış olacak, hem yine poşetlere sınırlama getirilmiş olacak hem de biz vatandaşlar kısmen de olsa rahat edecek hem de yine poşetlere sınırlama getirilmiş olacak. Dileyen daha fazla poşeti 25 kuruştan satın alabilecek.

Hem çevre adına hem de hepimiz adına projeye desteklerinizi bekliyorum...

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.
200 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.