MARDİN LİSESİ Tarihi okulumun eski adını istiyorum

MARDİN LİSESİ Tarihi okulumun eski adını istiyorum

Başlama tarihi:
7 Eylül 2022
Muhatap:
İmzalar: 53Sonraki Hedef: 100
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

MARDİN LİSESİ... 

1955-60 yıllarında Mardin'de açılan MARDİN LİSESİ, yıllara meydan okurcasına halen dimdik ayakta. Mardinlilerin büyük çoğunluğunun eğitim gördüğü bir Lise. Bugüne kadar yüzlerce hatta binlerce öğrenci yetiştirmiş. Yetiştirdiği bu öğrencilerden biri de Nobel Ödülünü alan Prf. Dr. Aziz Sancar'dır. Gurur kaynağımız olan ve MARDİN LİSESİ'nde okuyan bu değerli bilim adamımız Nobel ödülünü aldığı yıl, kendisine bir jest olsun diye okuduğu okulun adı olan MARDİN LİSESİ' nin adı AZİZ SANCAR ANADOLU LİSESİ olarak değiştirilmiştir.

Oysa ki MARDİN LİSESİ, AZİZ SANCAR' ı ve onun gibileri yetiştiren tarihi bir okuldur. AZİZ SANCAR ismini yaşatmak ne kadar kıymetli ise onun okuduğu lisenin adını yaşatmakta o kadar önemlidir.

Kaldı ki gerek Mardin'de gerekse ülkenin farklı bir çok yerinde AZİZ SANCAR ismini taşıyan onlarca okul, bilim-sanat merkezi açılmıştır. Ama ülkede Aziz Sancar 'ı yetiştiren MARDİN LİSESİ bir taneydi ve ismi değiştirildi.

Artık AZİZ SANCAR' ı yetiştiren

MARDİN LİSESİ yoktu.

Bir Mardin'li olarak, Mardin Lisesi mezunu olarak ve 24 yıldır Mardin Lisesi öğretmeni olarak görev yapan biri olarak söylüyorum:

"MARDİN LİSESİ"

OKULUMUN ADINI GERİ İSTİYORUM.

 

Hemen destekle
İmzalar: 53Sonraki Hedef: 100
Hemen destekle

Karar Vericiler