Malatya’da Her Mahalleye Atık Yağ Toplama Kumbarası Koyulsun

Mücadele alanı:İklim Krizi

Malatya’da Her Mahalleye Atık Yağ Toplama Kumbarası Koyulsun

608 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Malatya Battalgazi Belediyesi (Malatya Battalgazi Belediyesi) ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Ebru CAN

1 litre atık yağın 1 milyon litre içme suyunu kirlettiğini biliyor muydunuz? Toksik özelliğe sahip atık yağlar yer altı sularına karışarak içme suyu kaynaklarını kirletiyor. Su kaynaklarımız, geleceğin içme su kaynakları. İklim krizi kaynaklı kuraklık ile mücadele ettiğimiz bu zamanlarda, tüm su kaynaklarımızı temiz tutmak, geleceğimiz için kilit önem taşıyor! Malatya’da su kaynaklarımızın kirlenmesini önlemek için, atık yağlar toplansın, her mahalleye atık yağ toplama kumbarası koyulsun.

Malatya'da yaşıyorum ve 2 yıldır atık yağlarımı biriktiriyorum. Ancak belediyenin atık yağları teslim alması için, belli bir litrenin üzerinde olması gerekiyormuş. Ben 2 yıldır biriktiriyorum, hâlâ istenilen seviyeye ulaşamadım. Eğer her mahallede atık yağ toplama kumbaraları olursa, insanları uyarıcı olur ve herkes atık yağlarını bu kumbaralara bırakır, belediyenin de teslim alabilmesi daha kolay olur. 21 Aralık 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan  Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği'nin 7 maddesinin d şıkkına göre; "Atık yağların etkin ve verimli bir şekilde toplanabilmesi için, lisanslı atık taşıma araçlarının şehir içi hareketlerini kolaylaştırıcı düzenlemeleri belediyelerle iş birliği içinde yapılmalıdır. "

Akarsu, göl ve nehir gibi su kaynaklarına ulaşan atık yağların yoğunluğu sudan düşük olduğu için su üzerinde bir tabaka oluşturur. Su üzerinde bulunan bu atık yağ tabakası yüzünden su, havadaki oksijeni alamaz. Bu durum suda yaşayan canlıların hayatını tehlikeye sokar ve su kalitesini düşürür. 

Atık yağların çöpe dökülmesi de bir çözüm değil. Çöpe dökülen atık yağlar toprağa geçer ve ardından yer altı sularına karışarak aynı toksik etkiyi gösterir. 

Artan nüfus ve sanayileşme, atık miktarı ile birlikte karbon emisyonlarının da artmasına da sebep oluyor. Karbon nötr, net sıfır emisyon bir gelecek için, atık yağların da insan ve çevreye olan zararının azaltılması için toplanması ve uygun şekilde bertaraf edilmesi gerekiyor.

Su kaynaklarımız, iklim krizi kaynaklı yağış rejimi düzensizliği ve kuraklık nedeniyle kuruyor. Var olan su kaynaklarımızı da atık yağlar ile kirletmeyelim.

Bunun için Malatya’da her mahalleye atık yağ toplama kumbarası koyulmasını istiyorum.

608 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.