Denizcileri Sömüren Tasarıya Hayır!

Denizcileri Sömüren Tasarıya Hayır!

Başlama tarihi:
2 Şubat 2022
Muhatap:
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve
İmzalar: 598Sonraki Hedef: 1.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

“Gemiadamları” yönetmelik değişikliği tasarısı yürürlüğe girerse, ‘yıpranma payı’ hakkının ellerinden alınmasından sonra denizcilere bir darbe daha vurulacak.

Şirketlerin korunup kollandığı, denizcilerin sömürüldüğü bu tasarıya “Hayır” diyoruz!

Yeni tasarıda dikkat çeken maddelerden biri; hizmet süresinin hesaba katılması için sigortalı olma gerekliliğinin sağlanması.

Fakat her iş kolunda sigortayı yapan şirket iken bu tasarıda denizcilerin kendi sigortalarını yapması isteniyor. Şirket sigorta yapmaktan muaf tutuluyor.

Halbuki, 2015 yılında yabancı bayrakta çalışan denizciler için şirketlerin sigorta yapması zorunlu tutulmuştu. Daha sonrası şirketler denizcilerin sigortasını yapmadığı için yüklü para cezası aldı. Şirketlerin tepki göstermesinden dolayı bu zorunluluk hemen kaldırıldı.

İşte o yükümlülük şimdi denizcilere dayatılmak isteniyor.

Şirketlere vergi muafiyeti sağlanırken, biz deniz işçilerinin güvencesi yıllardır yok sayılıyor.
Yaralanıyor, ölüyoruz.

Şirketler sigorta yatırmaktan muaf tutulurken, tüm yük denizcinin omuzuna yüklenmeye çalışılıyor.

Bir diğer tasarı maddesi ise; “yakın yol”dan “uzak yol”a geçişlerde hizmet süresinin 24 aydan 36 aya çıkartılması. Bu madde ile uzakyola geçişler zorlaştırılarak MYO mezunu denizcilerin yükselme haklarına engel çıkartılıyor.

Bir yandan denizcinin meslekte yükselmesi için hizmet süresi uzatılırken öte yandan da hizmeti işletebilmek için denizcinin kendisini zorunlu sigorta yapması şart tutuluyor.

Denizcileri sömüren bu tasarıya “Hayır” diyoruz!

—————————————

Eng:

Turkish government is preparing a new regulation for Turkish seafarers. All seafarers are against this regulation. Because…

While companies insure workers in every line of business, it's not just shipping companies that do this for seafarers who work in foreign flagships. +++

with this new regulation draft, the government wants the seafarers to insure it themselves. For seafarers who are even deprived of their early retirement rights, this regulation leads to further exploitation of seafarers. +++

by this arrangement, the naval service period required for the promotion to oceangoing of seafarers is being wanted to increase from 24 months to 36 months, so this regulation will make it difficult for seafarers' promoting to oceangoing. +++

We seafarers don't want this regulation!

- The companies must pay the insurance!
- Abolish this regulation draft!
- Pave the way for seafarers!

Hemen destekle
İmzalar: 598Sonraki Hedef: 1.000
Hemen destekle