Lefke Avrupa Üniversitesi'nde sınavların online yapılmasını talep ediyoruz.

Lefke Avrupa Üniversitesi'nde sınavların online yapılmasını talep ediyoruz.

319 have signed. Let’s get to 500!
Started
Petition to
Lefke Avrupa Üniversitesi European university of lefke and

Why this petition matters

Started by A E E

Her geçen gün artan vakalar, yetersiz sağlık hizmetleri ve yetersiz önlemler gibi sebepler insanları korkuya sevk ediyor. Pek çok öğrencinin bu korkular altında yüz yüze sınavlara girmesi gerçek bir sonuç getirmeyecek aksine yeni varyantlariyla daha güçlü gelen virüsün yayılmasını kolaylaştıracaktır. Hasta olan her birey test yaptırmaya gitmediginden resmi rakamlar ne yazık ki gerçek hasta kişi sayısını da gösterememektedir. Hastalığı geçiren kişilerin tekrar geçirme olasılığı olduğu gibi her geçen gün değişen varyantlardan dolayı aşılı insanların da virüse yakalanma olasılığı halen mevcuttur. Şimdi öğrencileri sınav sebebiyle Kıbrıs'a çağırmak ne kadar sağlıklı bir karardır? Burada mesele not değil; insan sağlığıdır. O halde hayatımızı bir noktada etkileyen sınavların ve kalıcı sağlık sorunlarına sebep olabildiği bilinen bir virüsün insan sağlığından ve hayatindan öte tutulması yersiz bir düşüncedir.

Her şeyin başı sağlık diyerek sınavların online yapılmasını talep ediyoruz. Lütfen sen de desteğini göster!

Reasons such as increasing cases, inadequate health services and inadequate precautions make people fearful. The fact that many students take face-to-face exams with these fears will not bring real results, on the contrary. It will help the spread of the virus, which comes with its new variants and stronger. Unfortunately, the official figures can't show the real number of sick people, since not every individual who is sick goes to get tested. There is still the possibility that people who have had the virus will have it again and as well as people who have been vaccinated due to the variants that change every day. Now, how good decision is it to call students to come to the island for exams? The point here is not the exam marks; its is human health. In this case, it is an unhealthy decision to apply these exams as face to face exams that affect our lives at some point and a virus known to cause permanent health problems beyond human health and life.

We demand that the exams be done online, by saying that health is the beginning of everything. Please show your support too!

319 have signed. Let’s get to 500!