Kuşadası Tariş Alanında Yapılaşmasız Yeşil Alan İstiyoruz!

Kuşadası Tariş Alanında Yapılaşmasız Yeşil Alan İstiyoruz!

879 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
1.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafına KUŞADASI KENT PARLAMENTOSU bu kampanyayı başlattı

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Tariş alanını 29 yıllığına Yap-İşlet-Devret özelleştirme yöntemi ile ihaleye çıkarma kararı aldı.

İhale yapıldığında Tariş alanı tapusu üzerinde işletmeci lehine otuz yıla kadar sınırlı ayni hak tesis edilecek. Aydın Büyükşehir Belediye Meclisi 11.07.2019’de Yap-İşlet-Devret yöntemiyle aldığı özelleştirme kararıyla; Kuşadası İlçesi, Türkmen Mahallesi 126 ada 21 parsel numarasında 9.796,18 m² yüzölçümlü taşınmaz üzerine Aydın Büyükşehir Belediyesi ticari üniteler (otopark, restoran ve kafe gibi) alış veriş merkezi yapmak istiyor. Bu karar uygulanırsa halkın parası ödenerek 24,5 milyon TL bedelle satın alınan, Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin tapulu malı olan Kuşadası Tariş Alanı 29 yıllığına özelleştirilmiş olacak.

Özelleştirme sonucu Tariş alanı halkın ortak kullanımından çıkartılacak. Özelleştirme uygulamaları beraberinde yolsuzluk getirecek. Türkiye’deki geçmiş özelleştirme örneklerinde tam bir yağma, talan yaşandı.

Aydın Büyükşehir Belediyesi; bireysel yarar ve zenginlik sağlayan yap, işlet, devret özelleştirme uygulaması kararını yeniden gözden geçirmeli, ihale kararından vazgeçmeli, Kuşadası halkına Salı Pazarı’ndaki viyadük-battı çıktı yolu gibi bir sonuç yaşatmamalıdır.

Yaklaşık on dönüm büyüklüğündeki Tariş alanı halkın ortak yararı ve ortak zenginliği için yeşil alan olarak planlanmalıdır.

Kuşadası merkezinde Kasım Yaman Parkı dışında yeşil alan kalmamıştır. Bizler Kuşadası’nda yaşayan insanlar “TARİŞ ALANINDA YAPILAŞMASIZ YEŞİL ALAN” istiyoruz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Kuşadası Belediyesi sosyal demokrat değerlere uygun karar alsın istiyoruz. Kamu gücüne sahip Aydın Büyükşehir Belediyesi “ben yaptım oldu” dayatmasından, Tariş alanı için özelleştirme uygulamasından vazgeçsin istiyoruz. 14 Ocak 2020 de ihale yapılacak. Bu ihalenin durdurulmasını ancak Kuşadası Halkı gerçekleştirebilir. Kuşadası’nda nefes alan, gelecek nesillere yeşil alan bırakılmasını isteyen, çevreye duyarlı herkesi katılmaya...

879 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
1.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.