Kolombiya Hükümeti İnsan Hakları Suçu İşliyor. Birleşmiş Milletler Müdahale Etmeli.

Kolombiya Hükümeti İnsan Hakları Suçu İşliyor. Birleşmiş Milletler Müdahale Etmeli.

Başlama tarihi:
7 Mayıs 2021
Muhatap:
United Nations ve
İmzalar: 1.487.863Sonraki Hedef: 1.500.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Spanish English 

Kolombiya halkı, 28 Nisan gününden beri, Hükümet'in önerdiği, adil olmayan vergi reformu tasarısını protesto ediyor. Hükümet ise, halkın protestolarını silahlı askeri güçlerle bastırmaya çalışıyor. 

Vergi reformu, halkın sabrını taşıran son damlaydı. 2 Mayıs gecesi vergi reformu teklifi geri çekilse de halk, talepleri için meşru protestolara devam etti. Hükümet bu kez sivil hakla orantısız şiddet uygulamaya başladı ve sivillerden çok sayıda kişi hayatını kaybetti. 

3 Mayıs gecesi katliamlar daha da arttı. Protestolar, polis şiddetiyle kontrol altına alındı ​​ve bastırıldı. Polisin sivil vatandaşları tehdit ettiği ve onlara saldırdığın görüntüler medyaya yansıdı. 

4 Mayıs sabahına kadar, bilinen 31'den fazla kişi hayatını kaybetti. 10 kişi cinsel şiddete maruz kaldı. Yüzlerce protestocu şiddet gördü. Her geçen dakika, onlarca yeni şiddet vakası haberi geliyor. Buna rağmen, Iván Duque Hükümeti, meşru protestoları susturmak için Ordu tarafından silah kullanımını teşvik etmeye devam ediyor.

4 Mayıs’ı 5 Mayıs’a bağlayan gece, farklı şehirlerde şiddet arttı. Cali'de bir çatışma yaşanırken, halkın sosyal medya paylaşımlarını engellemek için internet hizmeti engellendi. Yüzlerce insanın kayıp, çok sayıda kişinin öldüğünden söz ediliyor. Güvenlik güçleri, uzun menzilli silah kullanıyor. Bugün Hükümet Kolombiya'da insan haklarını güvence altına almıyor. 

Bu nedenle Kolombiyalılar bu katliamı durdurmak için uluslararası yardım çağrısında bulunuyor. Birleşmiş Milletler'den bu katliamın durması için müdahale etmesini istiyoruz.


KOLOMBİYA halkı zor durumda ve uluslararası bir müdahaleye ihtiyacımız var!


Lütfen bu imza kampanyasını şimdi İMZALAYIN ve PAYLAŞIN. #SOSColombiaDDHH 

 

Hemen destekle
İmzalar: 1.487.863Sonraki Hedef: 1.500.000
Hemen destekle